Facebook-ը պաշտոնապես հաստատել է, որ սոցցանցից դուրս տարբեր տիպի տեղեկատվություն է հավաքում և ստանում իր օգտատերերի մասին:
Սոցցանցում ներկայացվել է «Գործողությունները Facebook-ից դուրս» անվանումով նոր գործառույթը, որի շրջանակում օգտատերերը կարող են կառավարել այլ կայքերից ստացված տվյալների մասին տեղեկատվությունը, գրում է Ferra.ru-ն:
Facebook-ն ինքը, կարծես, դրանում ոչ մի խնդիր չի տեսնում՝ նշելով, որ ընկերությունը հավաքում է այդ տվյալները միայն առավել ակտուալ գովազդ ցուցադրելո համարւ, ինչպես նաև ելնելով օգտատիրոջ հետաքրքրություններից, տարբեր խմբերի, իրադարձությունների և ապրանքների մասին ավելի ճշգրիտ խորհրդատվություն ներկայացնելու նպատակով:
«Facebook-ից դուրս գործողություններն այն տվյալներն են, որոնք ընկերություններն ու կազմակերպությունները փոխանցում են մեզ ձեր փոխադարձ կապերի մասին. օրինակ՝ իրենց հավելվածներից օգտվելու կամ կայքերն այցելելու վերաբերյալ: Նրանք կիսվում են մեզ հետ նման տեղեկատվությամբ բիզնեսի գործիքների, օրինակ, Facebook-ի միջոցով»,- ասվում է ընկերության պաշտոնական կայքում:

Крупнейшая соцсеть в мире Facebook официально подтвердила тот факт, что она собирает и получает различную информацию о том, чем занимаются ее пользователи за пределами сайта.
Так, в соцсети была представлена новая функция под названием «Действия вне Facebook», в рамках которой пользователи могут управлять информацией о данных, полученных от других сайтов, пишет Ferra.ru.
В Facebook отмечают, что компания собирает эти данные лишь для демонстрации более актуальной рекламы, а также более точной рекомендации различных групп, событий и товаров, основываясь на интересах пользователя.
«Действия вне Facebook — это данные, которые компании и организации передают нам о ваших взаимодействиях, например об использовании их приложений или о посещении их сайтов. Они делятся с нами такой информацией с помощью инструментов для бизнеса, например, входа через Facebook», — говорится в сообщении компании.
Ранее сообщалось, что компания Facebook Британии выплатит штраф в размере около $643 тысяч за нарушение конфиденциальности после скандала с частной английской компанией Cambridge Analytica.