ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը չի բացառում, որ «Իմ քայլի» առաջարկած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի հարցով կարող են Սահմանադրական դատարան դիմելու նախաձեռնություն սկսել:
«Մենք գտնում ենք, որ հանրաքվեն արկածախնդրություն է, հանրաքվեն հարված է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությանը, հանրաքվեն հարված է մեր Սահմանադրությանը: Այս փոփոխությունների նախագիծը, այս գործընթացն ամբողջությամբ հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը, ամբողջությամբ հակասում է ՀՀ միջազգային պարտավորություններին, և այս քայլերով իշխանությունը հետ է տանում հայկական առաջ գնացած ժողովրդավարությունը»,- ասել է Մարուքյանը, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Փետրվարի 6-ին «Իմ քայլը» խմբակցությունն ԱԺ-ում անցկացրել է Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու որոշումը։ Խմբակցությունը մի քանի նախագիծ էր բերել խորհրդարան, որոնցից մեկով առաջարկվում է մինչև Սահմանադրության փոփոխությունների ընդունումը նախագծի սահմանադրականությունը որոշելու նպատակով խորհրդարանի կողմից ՍԴ դիմելը դարձնել ոչ պարտադիր և դադարեցնել ՍԴ նախագահի ու անդամների պաշտոնավարումը։ Այն չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ՝ հարցը հանրաքվեի դնելու նպատակով։

7 Февраль 2020 - 10:45 AMT
Глава парламентской фракции Национального собрания Армении «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян не исключает, что фракция может выступить с инициативой обратиться в Конституционный суд по вопросу референдума о конституционных изменениях, предложенных фракцией «Мой шаг», передает Радио «Свобода».
В Армении правящий блок «Мой шаг» намерен вынести на всенародный референдум законопроект, предусматривающий досрочное сложение полномочий председателя и членов Конституционного суда. Ранее «Мой шаг» ввел в обращение законопроект «О внесении изменений в Конституцию Республики Армения», который предусматривает прекращение полномочий председателя и судей Конституционного суда. Изменения в статью 213 Конституции предлагают следующее: «До вступления в силу главы 7 Конституции полномочия председателя и членов Конституционного суда прекращается».
«Не исключаю возможность подобной инициативы. Вообще не исключаю, так как потому что мы считаем, что референдум – это авантюра , референдум – это удар по экономике Республики Армения, референдум – это удар по нашей Конституции. Проект этих поправок, этот процесс полностью противоречит Конституции Республики Армения, полностью противоречит международным обязательствам РА, и этими шагами правительство отталкивает демократию»,- сказал Марукян.