ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը խստագույնս հերքել է Արցախի նախագահի թեկնածու Վիտալի Բալասանյանի կարծիքը, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները Ժնևում «քննարկել են Քաշաթաղի Լաչինի շրջանի հարավային մասում ադրբեջանցիների և հայերի համատեղ բնակավայրեր կառուցելու» և «այնտեղ խաղաղապահ ուժեր տեղակայելու» հարցը:
«Եւս մեկ անգամ խստագույնս հերքում ենք նմանօրինակ սին և իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող ենթադրությունները: Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք Արցախում մեկնարկած նախընտական արշավին: Հանուն մեր համազգային նպատակների և իղձերի, Արցախի ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչ լինելու համար պայքարում կոչ ենք անում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ շահարկումները չդարձնել ներքաղաքական պայքարի գործիք և զերծ մնալ բացահայտ սուտ և սադրիչ տեղեկատվություն տարածելուց»,- նշել է նա:
Նաղդալյանը՝ Ադրբեջանում ԼՂ ադրբեջանական համայնքի ղեկավարի հետ համանախագահ երկրների դեսպանների հանդիպման մասին խոսելիս, ասել էր, որ դա գործոն չի խաղաղ գործընթացում: Հայաստանի փորձագիտական շրջանակում ակտիվանում են քննարկումներն այն թեմայով, որ խաղաղ գործընթացում առավել մեծանում է ԼՂ ադրբեջանական համայնքի դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում, ինչի մասին են վկայում նաև համանախագահ երկրների դեսպանների հանդիպումը համայնքի ղեկավար Թուրալ Գյանջիալիևի հետ:

7 Февраль 2020 - 14:18 AMT
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян опровергла заявление кандидата в президенты Арцаха, экс-главы Совбеза НКР Виталия Баласаняна в связи со встречей в Женеве глав МИД Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова.
Ранее, коснувшись встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Женеве, кандидат в президенты Арцаха Виталий Баласанян отметил, что «обсуждался вопрос строительства совместных поселений азербайджанцев и армян в южной части Кашатага и Лачинского района» и «размещения там миротворческих сил».
«Мы вновь решительно опровергаем подобные ложные предположения, которые не имеют ничего общего с реальностью», – отметила Нагдалян. «Мы внимательно следим за предвыборной кампанией в Арцахе. Во благо наших общенациональных целей и стремлений, в борьбе за пост избираемого народом Арцаха представителя, призываем не использовать тему мирного урегулирования карабахского конфликта в качестве инструмента внутриполитической борьбы и воздержаться от распространения очевидно ложной и провокационной информации», – заявила она.
Главы МИД Армении и Азербайджана Зограб Мнацаканян и Эльмар Мамедъяров встретились в Женеве 29 и 30 января.