Հայաստանի ու Վրաստանի քաղաքացիների տեղաշարժը երկկողմ ուղղություններով դյուրացվում է, նրանք կարող են փոխայցեր կատարել ID քարտերով, հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանը և Վրաստանը ստորագրեցին հուշագիր, ըստ որի քաղաքացիները սահմանը ID քարտով հատելու հնարավորություն կունենան: Մենք պայմանավորվեցինք, որ հիմա կանցնենք այդ պայմանավորվածության իրականացմանը»,- ասել է Փաշինյանը՝ ներկայացնելով Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի արդյունքները:
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ և Վրաստանի կառավարությունների միջև ստորագրվել է քաղաքացիների տեղաշարժի դյուրացման մասին մտադրությունների հուշագիր, որը ենթադրում է, որ երկու երկրի քաղաքացիները կարող են ID քարտերով ազատ ելումուտ անել:
Վրաստանը դառնում է առաջին պետությունը, որի սահմանը հատել ՀՀ քաղաքացին կարող են ID քարտով: Հայաստանը 2017-ին Ռուսաստանի քաղաքացիներին հնարավորություն էր տվել այցելել երկիր ՌԴ ներքին անձնագրերով:

Граждане Армении и Грузии смогут совершать взаимные визиты по внутренним ID-картам. Об этом заявил 4 марта в Национальном собрании премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Армения и Грузия подписали Меморандум о намерениях в отношении облегчения передвижения граждан.
«Армения и Грузия подписали меморандум, согласно которому граждане смогут пересекать границу с помощью ID-карт. Мы договорились, что сейчас перейдем к реализации этого соглашения», – сказал Никол Пашинян, представляя детали своего визита в Грузию.
Таким образом, Грузия стала первой страной, куда граждане Армении могут отправиться по внутренним паспортам. Армения, помимо Грузии, разрешает гражданам РФ посещать страну по внутренним паспортам.
3 марта армянская делегация во главе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном отправилась в Грузию в рамках двухдневного официального визита.