Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակում կայացել է VivaStart և ITStart ծրագրերի ավարտական արարողությունը: Դրան մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և VivaStart ու ITStart ծրագրերի շրջանավարտները:
VivaStart կրթական ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից` սկսած 2015-ից: Դրա նպատակն է տարբեր բուհերի ուսանողներին հնարավորություն տալ մասնագիտանալու վաճառքի և բաժանորդների սպասարկման ոլորտում: Այս անգամ VivaStart-ն 37 շրջանավարտ ուներ, որոնք մասնակցել են մրցույթին: Դրա ընթացքում մասնակիցները ևս մեկ անգամ ի ցույց են դրել ծրագրի շնորհիվ ստացած իրենց մասնագիտական գիտելիքներն ու գործնական հմտությունները: Ավարտական արարողության ժամանակ շրջանավարտներից լավագույն չորսին (Սիլվա Կարապետյան, Էլիզա Մելիքյան, Անի Հովհաննիսյան և Ռուզաննա Մուրադյան) Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանձնել է մրցանակներ՝ Samsung 30S սմարթֆոններ:
ITStart ծրագիրն առաջին անգամ մեկնարկել է 2019-ի սեպտեմբերի 22-ին և ունի 4 շրջանավարտ: Դրա հաջողության մասին իր տպավորություններն է կիսել Ռալֆ Յիրիկյանը. «Արդեն 5 տարի է, ինչ Վիվա-ՄՏՍ-ը հաջողությամբ իրականացնում է VivaStart ծրագիրը: Սակայն դրան գումարեցինք իր ձևաչափով ու բովանդակությամբ նոր՝ 2019-ին մեկնարկած ITStart ծրագիրը, որն ունեցավ չորս շրջանավարտ: ITStart ծրագիրն ուղղված է բացահայտելու ծրագրավորման ոլորտում ներգրավված երիտասարդների օժտվածությունն ու ներուժը: Կարծում եմ՝ ծրագիրն այնքանով ստացված է, որ առաջին իսկ մեկնարկից հետո շրջանավարտներից մեկն արդեն անցել է աշխատանքի Վիվա-ՄՏՍ-ում»:
VivaStart և ITStart ծրագրերի շրջանավարտներից Լիդա Խաչատրյանը, Մկրտիչ Ավետիսյանը և Դավիթ Բալոյանը Վիվա-ՄՏՍ ընկերության կողմից ստացել են աշխատանքի հրավեր և ծրագրերի շրջանակում ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտություններն արդեն կկիրառեն իրենց աշխատանքի մեջ:

The graduation ceremony of VivaStart and ITStart programs took place at the Viva-MTS headquarters, attended by General Manager Ralph Yirikian and program graduates from previous years.
The VivaStart educational program has been implemented by Viva-MTS, Armenia's leading telecommunications operator, since 2015. It aims to provide an opportunity to students of different universities to acquire a specialization in sales and customer service.
At the launch of the new edition of the program, 37 alumni participated in a competition to once again demonstrate their professional knowledge and practical skills gained within the program. Yirikian then awarded the best four graduates (Silva Karapetyan, Eliza Melikyan, Ani Hovhannisyan and Ruzanna Muradyan) with Samsung 30S smartphones.
“It has been five years now that Viva-MTS has been successfully implementing the VivaStart program. We decided to introduce a new format and content and came up with the ITStart program, which was launched in 2019. The program had four participants and four alumni. The new project is designed to help identify the talent and potential of young people specialized in programming. I think the project's success is reflected in the fact that one of the graduates of ITStart"project got the chance to start working at Viva-MTS right after graduation,” said Yirikian.
VivaStart and ITStart alumni Lida Khachatryan, Mkrtich Avetisyan and Davit Baloyan have been offered a job by Viva-MTS.