ՀՀ ԱԳՆ-ն անդրադարձել է դիպուկահարի կրակոցից ՀՀ ԶՈւ պայմանագրային զինծառայողի մահվանը սահմանի Նախիջևանի հատվածում` հայտարարելով, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ փորձում է միտումնավոր սրել իրավիճակը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին:
ԱԳՆ-ից հիշեցրել են, որ մարտի 6-ին ադրբեջանական զինված ուժերը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ էին ձեռնարկել Տավուշի ուղղությամբ:
Ադրբեջանի պարբերական փորձերը` սրելու իրավիճակը Հայաստանի հետ պետական սահմանին, ընդլայնելու լարվածության աշխարհագրությունը և չկիրառելու առկա լարվածության նվազեցմանն ուղղված մեխանիզմները, վկայում են, որ տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի քայլերը կրում են միտումնավոր բնույթ:
«Ադրբեջանի նման գործողությունները փաստում են, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացում ռիսկերի նվազեցման միջազգային մեխանիզմների ներդնումը կարևոր գերակայություն է, և այս ուղղությամբ առկա պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումն անհրաժեշտ պայման է խաղաղ գործընթացի հետագա առաջմղման համար»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Մարտի 10-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի նախիջևանյան հատվածում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով դիպուկահարի կրակոցից մահացու հրազենային վնասվածք է ստացել ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Զոհրաբ Գրիգորիի Սիանոսյանը (ծնվ. 1984թ.):

Azerbaijan is attempting to intentionally escalate the situation on the border with Armenia, the Armenian Foreign Ministry said in a statement on Tuesday, March 10
On Tuesday, Armenian serviceman Zohrab Sianosyan was shot dead by an Azerbaijani sniper as a result of ceasefire violations in the section of Nakhijevan.
Earlier on March 6, the Azerbaijani armed forces had attempted an infiltration in Tavush province of Armenia.
"Regular attempts by Azerbaijan to escalate the situation on the state border with Armenia, to expand the geography of escalation and refrain from applying the existing mechanisms of de-escalation attest to the deliberate nature of Azerbaijan’s attempts to undermine regional security and peace," the Armenian Foreign Ministry said.
"Such actions of Azerbaijan demonstrate that the establishment of international risk reduction mechanisms is an important priority of the Nagorno-Karabakh peace process, and the implementation of agreements reached in that regard is a necessary condition for the advancement of the peace process."