Արցախում մարտի 31-ի առավոտյան 8:00-ին բացվել են բոլոր ընտրատեղամասերը` մեկնարկել են նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները:
Նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու է 14 թեկնածու: Երկրի ղեկավար դառնալու հայտ են ներկայացրել «Անկախության Սերունդ» կուսակցության կողմից՝ Ռուսլան Իսրայելյանը, «Արդարություն» կուսակցությունից Վիտալի Բալասանյանը, ինքնաառաջադրվել են Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մայիս Մայիլյանը, թեկնածուներ Սերգեյ Ամիրյանը, Քրիստինե Բալայանը, Բելլա Լալայանը, Մելսիկ Պողոսյանը, Աշոտ Դադայանը: Արցախի պահպանողական կուսակցության կողմից առաջադրվել է Դավիթ Բաբայանը, ՀՅԴ-ի թեկնածուն Դավիթ Իշխանյանն է, Ժողովրդավարական կուսակցությունից առաջադրվել է Աշոտ Ղուլյանը, «Ազգային վերածնունդից»` Հայկ Խանումյանը, «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքն առաջադրել է Արայիկ Հարությունյանի թեկնածությունը, իսկ «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության կողմից առաջադրվել է Վահան Բադասյանը:
Արցախի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հայտ է ներկայացրել 12 կուսակցություն և կուսակցությունների դաշինք: Ըստ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի՝ Արցախում ընտրության իրավունք ունի 103,506 քաղաքացի:
Արցախում նախագահական ընտրություններ վերջին անգամ եղել են 2012-ին: Դա պայմանավորված էր 2017 թվականին կայացած սահմանադրական հանրաքվեով. նոր սահմանադրությամբ՝ մինչև 2020 թվականը սահմանվել էր անցումային շրջան, և այդ ժամանակաշրջանի համար երկրի նախագահն ընտրվել էր խորհրդարանի պատգամավորների փակ գաղտնի քվեարկությամբ: Արցախի գործող նախագահը Բակո Սահակյանն է:

Polls opened across Artsakh (Nagorno Karabakh) at 8:00am sharp as residents are electing a new President and members of Parliament.
As many as 14 candidates – among them Foreign Minister Masis Mayilyan, presidential spokesman Davit Babayan, ex-First Minister Arayik Harutyunyan, former lawmaker Vitaly Balasanyan – are running for President in the country with a population of roughly 150,000 people.
Outgoing President Bako Sahakyan, who has been at the helm of the country since 2007, is not seeking a fourth term.
Representatives of 12 parties and blocs, meanwhile, are running for seats in the National Assembly. In total, 103,506 people are eligible to vote in Artsakh, according to the Central Election Committee. In a constitutional referendum held in 2017, citizens of Artsakh voted in favor of transforming the country into a presidential system. Elected for a five-year term, the President has significant power, controlling the executive branch, representing the country abroad and appointing the ministers. The president is also the commander-in-chief of the Artsakh Defense Army.
Lawmakers, too, are elected for a five-year term through a proportional electoral system. The National Assembly is composed of between 27 and 33 MPs.