ՀՀ ԱԳՆ-ն, խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին սրելու փորձերը, հայտարարել է, որ Բաքուն իր գործողություններով արհամարհում է միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ այս ժամանակաշրջանում զինադադարն անվերապահ պահպանելու և սադրիչ գործողություններից ձեռնպահ մնալու կոչերը:
«Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին սրելու փորձերը, որոնց հետևանքով վիրավորում է ստացել Տավուշի մարզի Ոսկեվան համայնքի 14-ամյա բնակիչը: Միևնույն ժամանակ նույն հատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմի դիվերսիոն ներթափանցման փորձը կանխելու ընթացքում վիրավորվել է ՀՀ ԶՈՒ երկու զինծառայող»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի՝ որևէ կերպ չհրահրված այս խախտումը արդարացում չունի, հատկապես այսօր, երբ աշխարհի բոլոր երկրների բժշկական ռեսուրսները մոբիլիզացված են նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
«Այս ռազմական միջադեպը փաստում է, որ կամ ադրբեջանական կողմը չի վերահսկում սահմանին իր զինված ստորաբաժանումների գործողությունները, կամ գնում է իրադրության միտումնավոր սրման՝ կրելով դրա հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Մարտի 30-ին Տավուշի ուղղությամբ հակառակորդը դիվերսիայի փորձ է արել և հետ շպրտվել: Հակառակորդը թիրախավորել է Բաղանիս և Ոսկեվան գյուղերը, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել Ոսկեվանի բնակիչ մեկ երեխա, որն այդ պահին գտնվել է պատշգամբում: Նա տեղափոխվել է Երևան։ Վիրավորում ստացած երկու զինծառայողը ևս տեղափոխվում են Երևան։

The Armenian Foreign Ministry has condemned Azerbaijan's attempts to escalate the situation on the border, saying that the unprovoked ceasefire violation has no justification.
Azerbaijani troops attempted a subversive attack on Monday, March 30 evening, which the Armenian troops prevented on time. As a result, two Armenian servicemen were slightly injured. Also, a 14-year-old child was wounded from across the border.
"This unprovoked ceasefire violation has no justification, especially today, when all countries of the world mobilize their medical resources in the fight against COVID19," the Foreign Ministry said in a statement.
"By such actions, Azerbaijan disregards the calls of the international community, particularly the OSCE Minsk Group co-chairs and the UN Secretary General to strictly adhere to the ceasefire and refrain from provocative actions during this period."
The Foreign Ministry said the incident demonstrates that "the Azerbaijani side either has no control over the actions of its military units on the border, or deliberately escalates the situation thus bearing full responsibility for its consequences."