Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար կեղծ տեղեկատվության տարածման նպատակն է քողարկել կամ արդարացնել իր կողմից հրադադարի ռեժիմի և միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումները։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանության մեջ։
Մարտի 30-ին ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի խախտման հետևանքով վիրավորում էին ստացել Տավուշի շրջանի Ոսկեվան բնակավայրի անչափահաս բնակիչը և երկու զինծառայողներ: Այս ռազմական միջադեպի ընթացքում ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները քաղաքացիական ենթակառուցվածքում թիրախավորել էին քաղաքացիական անձի՝ երեխայի, ինչը միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտում է:
«Դատապարտելի է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին, ինչպես նաև Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում իրադրության վերաբերյալ պարբերական կեղծ տեղեկատվության տարածումը… Ակնհայտորեն Ադրբեջանը փորձում է օգտագործել կորոնավիրուսի համավարակի տարածման հետևանքով հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մշտադիտարկումների ժամանակավոր կասեցումը հրադադարի խախտումներ իրականացնելու և կեղծ տեղեկություններ տարածելու նպատակով:
Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք մեր հանձնառությունը` հարգելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կոչերը և այս ժամանակաշրջանում խստորեն պահպանելու հրադադարը և ձեռնպահ մնալու որևէ սադրիչ գործողություններից»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ:
Նման իրադրություններում առավել ընդգծվում է ռիսկերի նվազեցման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման և այդ նպատակով արդյունավետ միջազգային մեխանիզմների ստեղծման կարևորությունը։
Մարտի 30-ին Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի շրջանի հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է արել, հակառակորդը հետ է շպրտվել, սակայն միաժամանակ թիրախավորվել են Բաղանիս և Ոսկեվան գյուղերը։ ՀՀ ՊՆ երկու զինծառայող և Ոսկեվան գյուղի 2004թ. ծնված բնակիչ են վիրավորվել։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ ադրբեջանական պաշտոնական տեղեկատվական հարթակները տարածում են սահմանապահ ծառայության բացարձակապես կեղծ և շինծու տեղեկություններ սահմանին տիրող իրավիճակի մասին։

The Armenian Foreign Ministry has issued a statement describing Azerbajan's systematic dissemination of disinformation concerning the situation along the border and the line of contact with Artsakh (Nagorno Karabakh) as deplorable.
Foreign Ministry spokesperson Anna Naghdalyan said the process "is aimed at covering up or justifying Azerbaijan’s own violations of the ceasefire and international humanitarian law."
On March 30, a 14-year-old resident of the village of Voskevan in Armenia's Tavush province and two servicemen were wounded as a result of the ceasefire violation by the armed forces of Azerbaijan. During the incident, the Azerbaijani armed units targeted the child within a civilian infrastructure, which is a clear violation of the international humanitarian law.
"Obviously, Azerbaijan attempts to use the suspension of monitoring exercises by the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, which is due the spread of COVID-19, in order to violate the ceasefire regime and disseminate disinformation," Naghdalyan said.
"We once again reiterate our commitment to respect the calls of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the United Nations Secretary-General to strictly observe the ceasefire and refrain from any provocative action during this period.
"It should be noted that such developments particularly emphasize the importance of implementing the agreements on risk reduction and the establishment of effective international mechanisms to this end."