Հեռահաղորդակցության ոլորտի օպերատոր Ucom ընկերության հիմնադիրներ Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանները, որոնք ունեն մոտ 6 տոկոս բաժնեմաս, առաջարկել են գնել ընկերության 94%-ը 34 մլրդ դրամով։
Ավելի վաղ Եսայաններն առաջարկել էին բաժնեմասերը գնել 22,1 մլրդ-ով։
«Այս պատասխանատվությունից ելնելով և կազմակերպության շարունակականությունն ապահովելու նպատակով որոշում ենք կայացրել վճարել հնարավոր առավելագույն գինը՝ հաշվի առնելով կազմակերպությունում տարիներ շարունակ ներդրված բոլոր գումարները: Առաջարկի գումարը կազմում է 34 մլն դրամ։ Առաջարկը բանավոր ներկայացված է, սպասում ենք պատասխանի»,- նշված է Եսայանների հայտարարությունում։
Նրանք հայտնել են, որ Ucom-ի 843 աշխատակից ազատման դիմում են գրել և ցանկանում են անհապաղ դադարեցնել իրենց պարտականությունների կատարումը՝ նշելով, թե «միայն իրենց ջանքերով է, որ այդ աշխատակիցները կատարում են իրենց ամենօրյա պարտականությունը»։
Ապրիլի 9-ին հայտնի դարձավ Եսայանների՝ ընկերության ղեկավարությունից հեռանալու մասին։ Որպես պատճառ նշվում էր այլ բաժնետերերի հետ կոնֆլիկտը, որոնք, ըստ ԶԼՄ-ների, պատրաստվում էին «Վեոն Արմենիայի» հետ միավորումից հետո տնօրեն նշանակել «Բիլայնի» ղեկավար Անդրեյ Պյատախինին։ Ապրիլի 10-ին Բարձր տեխնոլոգիաների ու արդյունաբերության նախարարությունը հայտնեց, որ համաձայնություն չի տվել «Յուքոմի» ու «Բիլայնի» գործարքին։
Հայկ Եսայանը յութուբյան տեսաուղերձում ավելի ուշ ասել էր, որ բաժնետոմսերը գնելու համար ներգրավելու են վարկային միջոցներ, թողարկելու են պարտատոմսեր, իսկ ընկերության բաժնետոմսերի 20%-ը վաճառվելու է աշխատակիցներին։

Founders and minority shareholders at the Armenian telecommunications company Ucom, brothers Hayk and Aleksandr Yesayany are ready to pay AMD 34 billion ($70) for 94% of shares of the company.
The Yesayans had earlier offered AMD 22,1 billion for the shares they do not control.
The brothers and their team started Ucom back in 2009, with several Armenian and Diaspora businessmen acquiring shares in the coming years. The brothers’ share is 6% now. The management staff and several hundred employees, however, resigned days earlier.
Hayk Yesayan was the Director General of Ucom prior to his resignation, which reportedly came amid disagreements between the senior staff and the shareholders who allegedly wanted to appoint Beeline CEO Andrey Pyatakhin at the helm of Ucom once the two companies merged.
It was reported earlier that Veon Armenia (trademark Beeline) has applied to the Public Services Regulatory Commission to get permission to sell its shares to Ucom.
The Board of Directors has confirmed in the message that a new Director General will be appointed, but promised that Ucom is and will always remain an Armenian company.