Հեռահաղորդակցության ոլորտի օպերատոր Ucom ընկերության հիմնադիրներ Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանները, որոնք ունեն մոտ 6 տոկոս բաժնեմաս, առաջարկել են գնել ընկերության 94%-ը 34 մլրդ դրամով։
Ավելի վաղ Եսայաններն առաջարկել էին բաժնեմասերը գնել 22,1 մլրդ-ով։
«Այս պատասխանատվությունից ելնելով և կազմակերպության շարունակականությունն ապահովելու նպատակով որոշում ենք կայացրել վճարել հնարավոր առավելագույն գինը՝ հաշվի առնելով կազմակերպությունում տարիներ շարունակ ներդրված բոլոր գումարները: Առաջարկի գումարը կազմում է 34 մլն դրամ։ Առաջարկը բանավոր ներկայացված է, սպասում ենք պատասխանի»,- նշված է Եսայանների հայտարարությունում։
Նրանք հայտնել են, որ Ucom-ի 843 աշխատակից ազատման դիմում են գրել և ցանկանում են անհապաղ դադարեցնել իրենց պարտականությունների կատարումը՝ նշելով, թե «միայն իրենց ջանքերով է, որ այդ աշխատակիցները կատարում են իրենց ամենօրյա պարտականությունը»։
Ապրիլի 9-ին հայտնի դարձավ Եսայանների՝ ընկերության ղեկավարությունից հեռանալու մասին։ Որպես պատճառ նշվում էր այլ բաժնետերերի հետ կոնֆլիկտը, որոնք, ըստ ԶԼՄ-ների, պատրաստվում էին «Վեոն Արմենիայի» հետ միավորումից հետո տնօրեն նշանակել «Բիլայնի» ղեկավար Անդրեյ Պյատախինին։ Ապրիլի 10-ին Բարձր տեխնոլոգիաների ու արդյունաբերության նախարարությունը հայտնեց, որ համաձայնություն չի տվել «Յուքոմի» ու «Բիլայնի» գործարքին։
Հայկ Եսայանը յութուբյան տեսաուղերձում ավելի ուշ ասել էր, որ բաժնետոմսերը գնելու համար ներգրավելու են վարկային միջոցներ, թողարկելու են պարտատոմսեր, իսկ ընկերության բաժնետոմսերի 20%-ը վաճառվելու է աշխատակիցներին։

Основатели оператора мобильной связи Ucom Айк и Александр Есаяны, которые владеют около 6% акций компании, предложили остальным акционерам 34.057 млрд драмов (около $68 млн) за 94% акций.
Ранее они предлагали за оставшиеся акции 22.1 млрд ($24 млн) драмов.
«Исходя из этой ответственности и чтобы обеспечить непрерывность деятельности организации принято решение выплатить максимально возможную цену, принимая во внимание все суммы, вложенные в течение многих лет в компанию», – говорится в заявлении. Они отметили, что предложение было представлено в устной форме, и они ожидают ответа.
По словам основателей компании, на данный момент представлено 843 заявления об уходе, и только «по просьбе Есаяна» сотрудники не покидают рабочие места и продолжают обеспечивать работу сети.
Ранее СМИ сообщали, что основатели и акционеры оказывающей услуги в сфере фиксированной и мобильной связи компании Ucom – братья Айк и Александр Есаян покинули компанию. Остальные акции принадлежат структурам ГК Ташир Самвела Карапетяна и семье экс-министра финансов Армении гагика Хачатряна.
Отмечалось, что проблемы возникли в совете директоров компании из-за возможного слияния Ucom и Beeline. Ucom хочет купить все акции компании Beeline. В частности, по сведениям источника, исполнительный директор Beeline Андрей Пятахин передал акционерам Ucom внутреннюю информацию возглавляемой им компании, чтобы получить взамен должность директора объединенной компании.