Ապրիլի 21-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մասնակցությամբ տեսակոնֆերանսի արդյունքում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն։
Ըստ դրա` Covid-19 համաճարակի հետևանքով առաջացած արտառոց իրավիճակի պատճառով հետաձգվել է նախկինում համաձայնեցված մարդասիրական միջոցառումների իրականացումը:
«Հետաձգվել են նաև դեմ առ դեմ նախարարների հանդիպումներն ու համանախագահների այցերը տարածաշրջան՝ համաձայնեցված Ժնևում: Այնուամենայնիվ, այս գործունեությունը նախապատրաստելու համար անհրաժեշտ աշխատանքները շարունակվում են»,- գրում է Panorama.am-ը՝ ԵԱՀԿ կայքին հղումով։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ մարտի կեսերից սկսած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) հաճախակի խորհրդակցություններ են անցկացրել հեռակա կարգով՝ ներառյալ ապրիլի 21-ի համատեղ տեսակոնֆերանսը, որին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
«Խորհրդակցությունների ընթացքում մասնակիցները քննարկել են գլոբալ առողջապահական ճգնաժամի ազդեցությունը տարածաշրջանի վրա և վերջին զարգացումները տեղում: Նրանք նաև դիտարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում իրականացվող հաջորդ քայլերը՝ համաձայն 2020 թվականի հունվարի 30-ին Ժնևում արված իրենց համատեղ հայտարարության:
Համանախագահներն ընդգծել են հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահպանելու և ներկայիս միջավայրում սադրիչ գործողություններից զերծ մնալու կարևորությունը և կողմերին կոչ արել միջոցներ ձեռնարկել՝ լարվածության հետագա նվազեցման ուղղությամբ: Նրանք նաև շնորհակալություն են հայտնել ներկայիս պայմաններում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շարունակական աշխատանքի համար և շեշտել են մոնիտորինգի հնարավորինս արագ վերսկսման անհրաժեշտությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հաշվի առնելով այն մարտահրավերները, որոնց այժմ բախվում է ամբողջ բնակչությունը՝ անկախ քաղաքական սահմաններից, արտաքին գործերի նախարարներն ու համանախագահները հույս են հայտնել, որ «գլոբալ համաճարակին ի պատասխան ցուցաբերված վճռականությունը կբերի նոր ստեղծագործ ու կառուցողական խթան խաղաղ գործընթացին»։
Համանախագահներն ուշադրություն են հրավիրել մարտի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի` առողջապահական ներկայիս ճգնաժամի ընթացքում գլոբալ հրադադարի պահպանման կոչին ու իրենց մարտի 19-ի հայտարարությանը:
Ապրիլի 21-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի տեսակոնֆերանսը, որն անցկացվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ։

The implementation of previously agreed humanitarian measures within the Nagorno Karabakh conflict has been postponed due to the Covid-19 pandemic, the OSCE Minsk Group co-chairs said in a statement after a video conference call with the Armenian and Azerbaijan Foreign Ministers.
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, and the co-chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) have held frequent consultations remotely since mid-March, including a joint video conference on 21 April. Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, also participated in these consultations.
During consultations, the sides discussed the impact of the global health crisis on the region and recent developments on the ground. They also considered the next steps in the Nagorno-Karabakh settlement process in line with their joint statement issued in Geneva on 30 January 2020.
It was acknowledged that, due to the extraordinary situation resulting from the COVID-19 pandemic, the implementation of previously agreed humanitarian measures was postponed. The face-to-face Ministerial meetings and the visits of the co-chairs to the region agreed upon in Geneva have also been postponed. Nevertheless, the necessary work to prepare these activities continues.
"The co-chairs underlined the importance of observing the ceasefire strictly and refraining from provocative actions in the current environment and called on the sides to take measures to reduce tensions further. They also expressed appreciation for the continued work of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office under the present circumstances and stressed the need for monitoring exercises to resume as quickly as possible," the statements read.
"Considering the great challenges now confronting all populations without regard to political boundaries, and which serve as stark reminders of the preciousness of every human life, the Foreign Ministers and the co-chairs expressed the hope that the resolve seen in the global pandemic response will bring a creative and constructive impetus to the peace process. The co-chairs drew attention to the 23 March appeal by the Secretary General of the United Nations for global ceasefire measures during the current health crisis and to the Co-Chairs' 19 March statement."
The Foreign Ministers and the co-chairs agreed to remain in close contact and to continue negotiations in person as soon as possible.