Եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրումը պարտադիր պետք է կյանքի կոչվի, Ազգային ժողովում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասել է` եթե կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված այս ճգնաժամի պայմաններում լիներ այդ մեխանիզմը, դա կօգներ ավելի հասցեական դարձնել սոցիալական աջակցության ծրագրերը։
«Եթե ունենայինք այդ մեխանիզմը, դա կօգներ մեզ գտնելու այն բաժանորդին, որն օգնության կարիք ունի։ Այդ համակարգի շնորհիվ հստակ կտեսնեինք, թե ովքեր ինչ եկամուտ ունեն։ Կտեղեկանայինք, թե ում ամսական եկամուտն է մինչև 50,000 դրամ, ումը՝ 100,000, 500,000 կամ 1 մլն»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ այդ մի գործիքի կիրառմամբ շատ հարցեր կլուծվեին։
Նա ասել է նաև, որ նման համակարգի բացակայության պայմաններում սոցաջակցության ծրագրերից օգտվում են մարդիկ, ովքեր դրա կարիքը չունեն։
Վարչապետի խոսքով՝ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների մեղմման 9-րդ ծրագրից (գործազուրկ ծնողին յուրաքանչյուր անչափահաս երեխայի համար տրվում է 26,500 դրամի միանվագ աջակցություն) օգտվելու հայտ են ներկայացրել նաև մարդիկ, որոնք բանկում 20 մլն-ից ավելի ավանդ ունեն։ Փաշինյանի խոսքով՝ նույնիսկ արձանագրվել է, որ այդ ծրագրից օգտված 70 անձանց բանկային հաշիվներում 1 մլրդ դրամ գումար կա:
2019-ից ՀՀ-ում քննարկվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների ու գույքի հայտարարագրման համընդհանուր համակարգի ներդրման հնարավորությունը։ Համարվու է, որ դա կնպաստի ուղղակի հարկերի հավաքագրմանը՝ հասցնելով նվազագույնի վարչարարական ծախսերը:

6 Май 2020 - 14:42 AMT
В Армении всеобщее декларирование доходов должно стать обязательным. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, на очередном заседании Национального собрания представляя ежегодный доклад о выполнении программы правительства.
По его словам, если бы этот механизм уже полностью был внедрен, то в условиях пандемии коронавируса он помог бы оказать более адресную помощь гражданам.
«Если бы у нас был такой механизм, он помог бы нам найти того, которому нужна помощь. Благодаря этой системе мы бы могли четко видеть, у кого какой доход. Мы бы знали, чей ежемесячный доход составляет до 50,000 или 100,000 драмов, 500,000 или 1 млн драмов», – сказал премьер.
Он также сказал, что в отсутствие такой системы программами социальной помощи пользуются люди, которым она не нужна.
С 2019 года в Армении обсуждается возможность введения универсальной системы декларирования доходов и имущества физических лиц. Считается, что это будет способствовать сбору прямых налогов, минимизируя административные расходы.