Նախագահ Արմեն Սարգսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից առաջարկություններ է ստացել՝ ԱԱԾ տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանին և ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին պաշտոնանկ անելու վերաբերյալ: Այս տեղեկությունը հայտնել են նախագահականից, փոխանցում է Factor.am-ը։
Նշվում է նաև, որ նախագահ Արմեն Սարգսյանը դեռ չի ստորագրել պաշտոնանկության հրամանագրերը։
Հունիսի 7-ին Արտակ Դավթյանի որդու հարսանիքն էր՝ արտակարգ դրության պայմաններում, որն էլ, ըստ մամուլում շրջանառվող լուրերի, որպես պաշտոնանկության հիմնական պատճառ է նշվում։
ԱԱԾ տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի պաշտոնանկության մասին դեռ մի քանի շաբաթ առաջ էին լուրեր շրջանառվում։
Մարտիրոսյանն ԱԱԾ տնօրեն էր նշանակվել ամիսներ առաջ` նախագահի մարտի 19-ի հրամանագրով։ Նա ԱԱԾ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար էր նշանակվել 2019-ի սեպտեմբերի 19-ին։

8 Июнь 2020 - 11:01 AMT
Президент Армен Саркисян получил предложения от премьер-министра Никола Пашиняна об отставке директора Службы национальной безопасности РА Эдуарда Мартиросяна и начальника Генерального штаба Вооруженных сил Артака Давтяна. Об этом сообщили в пресс-службе администрации президента, передает Factor.am.
В условиях чрезвычайного положения в стране и при запрете на проведение мероприятий 7 июня состоялась свадьба сына Давтяна, с этим и связана отставка. Об отставке Мартиросяна говорилось еще несколько недель назад.
Как отметили в пресс-службе президента, Саркисян еще не подписал указы об отставке.
Мартиросян был назначен директором Службы национальной безопасности в марте. Он был назначен исполняющим обязанности директора Службы национальной безопасности 19 сентября 2019 года.