«Յուքոմ» ընկերության փոքր բաժնետեր Եսայան եղբայրները մտադիր են գնել «Բիլայն» ապրանքանիշի ներկայացուցիչ «Վեոն Արմենիա» ընկերությունը։ «Վեոն Արմենիան» հունիսի 8-ին դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով այս հարցով։ Տեղեկությունը հաստատել է Հայկ և Ալեքսանդր Եսայաններին պատկանող «Թիմ»-ի բրենդի զարգացման և հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Աշոտ Բարսեղյանը, տեղեկացնում է Սիվիլնեթը։
«Իրականություն է դա, ըստ ընթացակարգի վաճառող կազմակերպությունը դիմում է ՏՄՊՊՀ (Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողով) և ՀԾԿՀ (Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով), «Թիմ» ՍՊԸ-ն իր կողմից է դիմել է ՏՄՊՊՀ՝ գնման թույլտվության համար»,- հայտնել է Բարսեղյանը։
Սիվիլնեթի տեղեկություններով՝ գործարքի նախաստորագրումն արդեն կատարվել է։ Եսայանները «Բիլայնը» ձեռք բերելու համար ամբողջությամբ վարկային միջոցներ են ներգրավել։
«Վեոն»-ի պաշտոնական կայքը նույնպես հայտնում է, որ հայաստանյան «Թիմ» ընկերության հետ քննարկումներ են սկսվել՝ հնարավոր վաճառքի շուրջ՝ շեշտելով, սակայն, որ քննարկումներն անպայման չէ, որ պետք է ավարտվեն վաճառքով։
Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանները «Յուքոմի» բաժնետերեր են (6 տոկոս)։ Հայկ Եսայանը նաև ընկերության գլխավոր տնօրենն էր, սակայն ապրիլի 10-ին ընկերության տնօրինությունը նրա գլխավորությամբ հրաժարական ներկայացրեց՝ խոշոր բաժնետերերի հետ սկիզբ առած հակասությունների պատճառով։ Եղբայրները հիմնեցին «Թիմ» ՍՊԸ-ն, որտեղ հավասարապես կիսում են բաժնեմասերը։

Основатели и держатели около 6% акций армянского оператора братья Айк и Александр Есаяны намерены приобрести крупного поставщика услуг связи и интернета компанию VEON (торговая марка Beeline).
8 июня компания «Веон Армения» обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг РА по этому вопросу, сообщил Ашот Барсегян, руководитель отдела разработки и коммуникаций новой компании «Тим», основанной Есаянами, пишет Civilnet.am.
По данным издания, предварительное подписание сделки уже совершено. Есаяны привлекли полностью кредитные средства для приобретения Beeline.
Официальный сайт «Веон» также сообщает, что с армянской компанией «Тим» начались переговоры о возможной продаже компании, подчеркнув, однако, что переговоры не обязательно должны заканчиться сделкой.
Айк Есаян был генеральным директором компании Ucom, но 10 апреля руководство компании во главе с ним подало в отставку из-за разногласий с основными акционерами. Братья основали ООО «Тим».
В 2019 году стало известно о намерении компании Ucom приобрести Beeline в Армении. Переговоры по сделке официально начались в середине января. В мае Группа компаний VEON вышла из переговоров.