ՀՀ-ում առավելապես պետական մարմինները պետք է սեփական օրինակով ի ցույց դնեն ծայրաստիճան և անվերապահ կարգապահություն, հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ԱԱԾ, ոստիկանության ու ԳՇ պետերին աշխատանքից ազատելու մասին հարցին։
Ավելի վաղ նախագահ Արմեն Սարգսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից առաջարկություններ էր ստացել ԱԱԾ տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանին ու ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանին աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ։ Վարչապետն առաջարկել էր աշխատանքից ազատել նաև ոստիկանապետ Արման Սարգսյանին։
Հունիսի 7-ին մամուլում հրապարակումներ էին եղել, որ ԳՇ պետը արտակարգ դրության ու բազմամարդ հավաքների սահմանափակման պայմաններում որդու հարսանիքն է նշել։
«Չեմ կարծում, թե մեր գործընկերների՝ ՀՀ-ին ու ժողովրդին ծառայություններ մատուցելու պոտենցիալը սպառված է և մենք, ըստ իրավիճակի, հնարավոր եմ համարում, որ քննարկենք հետագա ծառայությունը»,-ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ ցավում է նման զարգացումների համար, բայց կարծում է, որ նման իրավիճակում ՀՀ-ի պետական կառավարման որակի և անվտանգության շահը պահանջում էր այսպիսի որոշումներ։
Հայաստանում հունիսի 8-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 13,325-ի: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 211 դեպք կա, այլ պատճառով 72 հիվանդ է մահացել։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 4099 է։

В Армении государственные органы должны на своем примере демонстрировать крайнюю и безоговорочную дисциплину, заявил 8 июня премьер-министр РА Никол Пашинян, комментируя увольнение глав Службы национальной безопасности, полиции и Генерального штаба.
Ранее президент Армении Армен Саркисян получил предложение от премьер-министра Никола Пашиняна об отставке директора Службы национальной безопасности РА Эдуарда Мартиросяна, начальника Генерального штаба Вооруженных сил Артака Давтяна и главы полиции Армана Саркисяна. В условиях чрезвычайного положения в стране и при запрете на проведение мероприятий 7 июня состоялась свадьба сына Давтяна, с этим и связана отставка. Об отставке Мартиросяна говорилось еще несколько недель назад.
При этом Пашинян отметил, что не считает потенциал несения службы уволенных своей родине исчерпанным и, возможно, их дальнейшая служба будет обсуждена.
Премьер отметил, что сожалеет о таком развитии событий, но считает, что в такой ситуации интересы безопасности страны требуют подобных решений.
Пашинян 8 июня назначил новых руководителей Службы национальной безопасности, Полиции и Генерального штаба Вооруженных сил РА. Так, генерал-лейтенант Оник Гаспарян назначен начальником Генштаба ВС. 29-летний полковник Аргишти Кярамян, совсем недавно перешедший в СНБ из Службы государственного надзора, назначен директором СНБ. А полковник Ваге Казарян назначен начальником полиции.