Եվրախորհրդարանում մտահոգություն են հայտնել Հայաստանը և Արցախը կապող երրորդ մայրուղու շինարարության վերաբերյալ։ Այդ մասին ասվում է կառույցի Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի նախագահ Մարինա Կալյուրանդի, Հայաստանի և Ադրբեջանի հարցերով համազեկուցողներ Տրայան Բեսեսկուի և Ժելյանա Զովկոյի համատեղ հայտարարության մեջ։
Շուտով սկսվելու է մայրուղու կառուցումը, որի մասին հայտարարվել էր 2019-ին։ Նշվում է նաև, որ այն կմիացնի Կապանն ու Արցախի Հադրութը՝ անցնելով նաև Կուբաթլիով և Ջաբրայիլով, որոնք «վերահսկվում են Արցախի կողմից»։
«Սկզբունքորեն մենք աջակցում ենք այն ծրագրերին, որոնք նպաստում են տարածաշրջանային գործակցությանը Արևելյան գործընկերության շրջանակում, մարդկանց միջև կապերի հաստատմանն ու գործակցությանը։ Այնուամենայնիվ, մայրուղի կառուցելու որոշումը կայացվել է առանց Ադրբեջանի իրավասու մարմինների համաձայնության, ինչը միջազգային իրավունքի խախտում է: Բացի այդ, այն կարող է խորհրդանշական կերպով ամրապնդել Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից շրջանների անօրինական օկուպացիան: Ուստի, մենք շատ մտահոգված ենք այս նախաձեռնությամբ, քանի որ այն չի նպաստում բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը վստահության, խաղաղության և հաշտեցման համար», -ասվում է հայտարարության մեջ։
Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչները նաև իրենց աջակցությունն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և 2009-ին ընդունված հիմնարար սկզբունքներին։
«Որպեսզի միջնորդները հաջողության շանս ունենան, մենք կոչ ենք անում ՀՀ և Ադրբեջանի իշխանություններին հավատարիմ մնալ բանակցային գործընթացին՝ Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Արցախի իշխանությունները հայտարարել էին, որ առաջիկայում նախատեսվում է կառուցել Հայաստանն ու Արցախը միմյանց կապող երրորդ՝ հարավային մայրուղին՝ Արաքսի ափամերձ հատվածով:

11 Июнь 2020 - 13:47 AMT
В Европарламенте выразили обеспокоенность в связи со строительством новой автомагистрали из Армении в Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику). Об этом говорится в совместном заявлении сопредседателя Комитета по парламентскому сотрудничеству Европарламента по Армении, Азербайджану и Грузии Марины Кальюранд, постоянного докладчика ЕП по Армении Траяна Бэсеску и докладчика Европарламента по Азербайджану Желяны Зовко.
Как отмечается в заявлении, скоро должно начаться строительство третьей автомагистрали между Арменией и Арцахом, о котором было объявлено в 2019 году.
Новая дорожная инфраструктура свяжет Капан в Армении и Гадрут в Арцахе. Она пройдет также через районы Кубатлу и Джебраил, которые контролирует НКР.
«Мы принципиально поддерживаем проекты в рамках программы «Восточного партнерства», укрепляющие региональное сотрудничество, взаимодействие и связи между людьми. Тем не менее, решение построить эту автомагистраль было принято без согласия компетентных органов Азербайджана и в нарушение международного права. Кроме того, оно может символически закрепить незаконную оккупацию Нагорного Карабаха и прилегающих районов. Соответственно, мы очень обеспокоены этой инициативой, так как она не помогает созданию условий, способствующих установлению доверия, мира и согласия», – говорится в заявлении.
Представители Европарламента еще раз подтвердили свою твердую поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и их основным принципам, принятым в 2009 году.
«Чтобы у посредников был шанс на успех, мы призываем власти Армении и Азербайджана продемонстрировать искреннюю приверженность переговорному процессу по вопросу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках международно признанных границ Азербайджана», – заявили Кальюранд, Басеску и Зовко.