Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար Վիվա-ՄՏՍ-ն ամփոփում է իր գործունեության 15 տարվա արդյունքները: Գործունեության հիմնական ձեռքբերումներն ու դրանց հիմքում ընկած արժեքները ներկայացված են ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում, ինչպես նաև ընկերության յություբյան պաշտոնական էջում:
Վիվա-ՄՏՍ-ն անցել է երկար ուղի՝ իր բջջային հզոր ցանցը հասանելի դարձնելով բնակչության 99.8%-ին: Վիվա-ՄՏՍ-ը ՀՀ-ում առաջինն է գործարկել ինչպես երրորդ սերնդի (3G) համահանրապետական ցանցը, այնպես էլ՝ չորրորդ սերնդի (4G) ցանցը 2010-ին` Հայաստանն ընդգրկելով 4G ցանց ունեցող պետությունների առաջին տասնյակում:
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Վիվա-ՄՏՍ-ի առաքելության մեջ: 15 տարվա ընթացքում ընկերությունն իրականացրել է մոտ 29 միլիարդ դրամի սոցիալական ներդրում՝ հասարակական կյանքի ամենատարբեր ոլորտներում:
«Վիվա-ՄՏՍ-ի ցանցը կառուցվել է զրոյից, ու թերևս դա է պատճառը, որ մեր թիմն այսքան կուռ ու համերաշխ է: Մենք միասին ենք կայացել ու կայանում, միմյանցից ենք սովորել ու սովորում, մենք մարդիկ ենք, ովքեր միասին երկար ճանապարհ են անցել, միմյանց ձեռք մեկնել, միմյանց ճանաչել: Ու մեր սիրելի բաժանորդների հետ միասին, մենք մեծ ուժ ենք», – նշել է գլխավոր տնօրենը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում:
2005-ին մուտք գործելով շուկա՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն արմատապես փոխեց տարիներ շարունակ գոյություն ունեցող իրավիճակը. վերացավ մենաշնորհը բջջային կապի ոլորտում: Բջջային կապը դարձավ լիովին հասանելի: Ապահովվեց մրցակցային առողջ միջավայր ու ընձեռվեց օպերատորի ընտրության հնարավորություն:
«Մենք եղել ենք Վիվասել, դարձել ենք Վիվա-ՄՏՍ: Միջուկը Վիվան է, հայի կողմից ստեղծված արժեքը, որն ունի հայկական ինքնություն, հայեցի մտածելակերպ, հայկական ոգի», – նշել է ընկերության գլխավոր տնօրենը:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ունի ավելի քան 2 միլիոն բաժանորդ: Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքով՝ ընկերությունը դեռ շատ երիտասարդ է ու շատ խոստումնալից:
Վիվա-ՄՏՍ-ի ձեռքբերումները բազմաթիվ են տեխնոլոգիաների, նորարարական առաջարկների, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում ISO միջազգային մի շարք ստանդարտների համապատասխանության առումով: Ընկերության հիմնական ձեռքբերումները տարբեր ոլորտներում՝ ըստ տարիների, ներկայացված են Youtube-յան տեսանյութում:
Վիվա-ՄՏՍ-ը նոր բարձունքների է հասել նաև գործարար կառավարման ոլորտում: Խիստ մրցակցության պայմաններում բջջային կապի շուկայի մոտ 59% մասնաբաժին պահպանող Վիվա-ՄՏՍ-ն ունի ռազմավարական զարգացման առանձնահատուկ մոդել:
Ներկայում ընկերությունը փոխակերպման (digital transformation) փուլում է՝ հեռահաղորդակցության օպերատորից դեպի թվային համալիր ծառայություններ առաջարկող ընկերություն, որի գործառույթների շրջանակը շատ ավելին է, քան հեռահաղորդակցային ծառայությունների տրամադրումը: Ըստ այդմ՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն այսօր շուկայում առաջարկում է մի շարք խաղային, զվարճալիքային, ուսուցողական հավելվածներ, էլեկտրոնային դրամապանակ, բջջային հեռուստատեսություն, ամպային ծառայություններ և օգտակար լուծումներ՝ բիզնեսի ու ֆինանսների արդյունավետ կառավարման համար, և այլն:

Armenia's leading telecommunications operator, Viva-MTS, has summed up its activity in the last 15 years.
Viva-MTS has gone through a challenging path, making its mobile network available to the 99.8% of the population. The achievements are especially tangible in the field of innovative technologies. Viva-MTS was the first in Armenia to launch both the third generation (3G) nationwide network and the fourth generation (4G) network in 2010, pushing Armenia into the list of ten countries with 4G network. This was a significant step for positioning the country on the worldwide technological map, thus, strengthening and enhancing the country's image internationally. As a leader in the field of information and communication technologies (ICT), Viva-MTS also implements programs aimed at the development of the ICT sector, including the development of startup companies in Armenia.
Corporate social responsibility (CSR) has a special place in Viva-MTS mission. Over the past 15 years, the Company has invested about AMD29 billion in various areas of public life. Within the framework of the CSR programs, the Company also uses innovative solutions, particularly, installing modern and cost-effective lighting and heating systems that are powered by alternative energy in regions, including borderland communities.
Entering the market in 2005, Viva-MTS radically changed the situation that had existed for years: monopoly in the field of mobile communications in Armenia disappeared and the network became fully available. A healthy competitive environment was ensured and the subscriber was given freedom of choice. Postpaid and prepaid cards were issued, as well as corporate solutions were provided for large, medium and small enterprises. People got the opportunity to communicate freely at affordable prices. Base transceiver stations have been set up in the most remote and sparsely populated villages, in areas with difficult terrain, with this, the Company often ignored the business principle of return on investment.
Today Viva-MTS has more than 2 million subscribers. According to General Manager Ralph Yirikian, the company is still very young but very promising.
“Having well-established brands is extremely important in the 21st century. Along with the achievements of culture and art, the civilized world today appreciates the economic value created by nations, and Viva-MTS is truly one of those values,” Yirikian said.
Viva-MTS, which maintains about 59% of the mobile communication market in the face of fierce competition, has a unique model of strategic development. The Company is currently in the process of a digital transformation from a telecommunications operator to a company offering digital services, the scope of which is much more than just telecommunications services. It is in line with global trends, as well as the growing needs and expectations of customers. Accordingly, today Viva-MTS offers a number of entertainment and educational mobile applications, e-wallet, mobile TV, cloud services, useful solutions for effective business and finance management, etc.