Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարությունը որոշել է Հայաստանին 200,000 եվրո հատկացնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար խիստ անհրաժեշտ սարքավորումներ գնելու նպատակով, տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Օժանդակության շրջանակներում հատկացված գումարն ուղղվելու է հայաստանյան ընկերություններից 3 հատ PCR թեսթավորման սարք, 100 հատ հիվանդանոցային մոնիտոր և 1 կենսաբանական անվտանգության խցիկ ձեռք բերելուն։
ՆԹ արտգործնախարարության և ՀՀ առողջապահության նախարարության միջև հուլիսի 9-ին համապատասխան համաձայնագիր է ստորագրվել։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայաստանյան ընկերություններից արդեն պատվիրել է վերոնշյալ սարքավորումները, որոնք Հայաստան կառաքվեն մոտ ժամանակներս։

10 Июль 2020 - 12:00 AMT
Министерство иностранных дел Нидерландов приняло решение выделить Армении €200,000 на приобретение необходимого для борьбы с коронавирусом оборудования. Об этом сообщает МИД Армении.
Выделенные в рамках помощи средства будут направлены на приобретение у армянских компаний 3 аппаратов для тестирования PCR, 100 больничных мониторов и одной камере биологической безопасности.
Министерство здравоохранения Армении уже заказало у армянских компаний вышеупомянутые оборудования, которые будут доставлены в Армению в ближайшие дни.
Соглашение было подписано между министерством иностранных дел Нидерландов и министерством здравоохранения Армении 9 июля.
В Армении число случаев коронавируса достигло 31 тысячи, выздоровели около 19 тысяч человек, 546 скончались от последствий заболевания, еще 177 зараженных – по иным причинам.