Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, բավական հաստատակամ է եղել և շարունակում է մնալ լարվածության ռիսկերի նվազեցման և հրադադարի խախտման հետաքննության միջոցների ներդրման հարցում: Այս մասին France24-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Մենք շատ հաստատակամ ենք նաև հետագա միջոցների ձեռնարկման հարցում, ինչպիսիք են՝ մոնիթորինգի ընդլայնումը, տեղում ուղիղ կապի հաստատումը: Դրանք այն միջոցներն են, որոնք կօգնեն մեզ վերահսկել հրադադարի ռեժիմը: Սակայն Ադրբեջանն այդքան էլ պատրաստակամ չէ ընդունելու այդ առաջարկները և ներդնելու այնպիսի միջոցառումներ, որոնք կբացառեն հրադադարի խախտումների հետագա հնարավորությունները: Ուստի, ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում նրանց գալ բանականության դաշտ և ընդունել այդ առաջարկները, և աշխատել մեզ հետ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման ուղղությամբ»,- ասել է նախարարը։
Հուլիսի 18-ին ՀՀ վարչապետը հայտարարել էր, որ պետք է դուրս գալ հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին շարունակական հայտարարությունների շրջապտույտից և ստեղծել դրա պահպանման վստահելի մոնիթորինգի միջազգային համակարգ։
Մնացականյանը նշել է, որ Հայաստանը լիովին հանձնառու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Պատերազմը տարբերակ չէ, քանի որ այն իսկական աղետ կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Իսկ Հայաստանն ու Արցախն ունեն պաշտպանվելու կարողություն, սակայն պատերազմը պետք է ամբողջությամբ բացառվի։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը լիովին հանձնառու է հարցի խաղաղ կարգավորմանն այնպիսի մոտեցման, որ Հայաստանի, Արցախի, ինչպես նաև Ադրբեջանի շահերը հավասարապես կհասցեագրվեն: Հայաստանի հանձնառությունն է աշխատել համաչափ փոխզիջման վրա հիմնված լուծման ուղղությամբ և շարունակել ջանքեր ներդնել խաղաղ կարգավորման համար:
Մնացականյանն ասել է, որ պետք է լինի համաչափ փոխզիջման վրա հիմնված լուծում, որին Ադրբեջանի առավելապաշտական կեցվածքը չի նպաստում: Ուստի, ՀՀ-ն շարունակելու է այդ ուղղությամբ աշխատել միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակում․ «Մենք պետք է Ադրբեջանից լսենք ուժի սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման մերժում: Մենք պետք է աշխատենք այնպիսի միջավայրի վրա, որը նպաստում է բանակցություններում առաջընթացին»:
Նախարարի խոսքով՝ Ադրբեջանի՝ Հայաստանի ատոմակայանին ուղղված սպառնալիքներն ավելի լայն տարածաշրջանին ուղղված սպառնալիքի, անպատասխանատվության ցայտուն դրսևորում են, փաստացի սպառնալիք նաև «սեփական» ժողովրդի հանդեպ:
Հուլիսի 16-ին Ադրբեջանի ՊՆ-ն սպառնացել էր հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին։
«Սա շատ մտահոգիչ է և ի ցույց է դնում բանականության ճգնաժամը: Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է, որ Բաքվում գան ողջամտության դաշտ»,- նշել է Զոհրաբ Մնացականյանը:

21 Июль 2020 - 13:04 AMT
Армения, в отличие от Азербайджана, достаточно настойчива относительно внедрения мер по снижению рисков эскалации и расследованию нарушений режима прекращения огня. Об этом министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в интервью телеканалу France-24.
«Мы очень решительны в данном вопросе. Мы решительны и в вопросе применения дальнейших мер, включая расширение мониторинга, установление прямой линии на местах. И это те меры, которые помогут нам контролировать режим прекращения огня. Однако Азербайджан не проявил готовности согласиться с этими предложениями и создать меры, которые исключили бы возможности дальнейших нарушений режима прекращения огня», – заявил министр.
Он призывал азербайджанскую сторону образумиться и принять данные предложения, а также работать совместно над укреплением режима прекращения огня.
«Я самым решительным образом подтверждаю полную приверженность Армении исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Война не является альтернативой. Война – это абсолютная катастрофа для всего региона», – отметил Мнацаканян.
Он добавил, что Армения и Нагорный Карабах способны защищаться.
«Но война должна быть полностью исключена. Мы всецело привержены мирному урегулированию конфликта таким путем, который учитывал бы интересы Армении и Нагорного Карабаха в равной степени, как ожидается, с интересами Азербайджана. Мы работаем в направлении достижения этого компромиссного решения, и мы будем продолжать прикладывать все усилия для мирного урегулирования. Это было и остается обязательством Армении», – заявил министр.
После апрельской войны 2016 года, на встрече президентов Армении и Азербайджана 16 мая в Вене, были достигнуты согласия предпринять шаги для внедрения механизма мониторинга исполнения соглашений и расследования инцидентов, увеличения возможностей команды личного представителя председателя ОБСЕ, а также – для возможного возобновления переговорного процесса мирного урегулирования конфликта. Соглашения остались на бумаге.