Հայկական YEA Engineering ընկերությունը լիցենզավորում է ստացել NASA-ի Jet Propulsion Laboratory-ի կողմից` մշակելու և արտադրելու Covid-19 բուժման ընթացքում կիրառվող VITAL թոքերի արհեստական օդափոխման համակարգեր։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է բարձր տեխնոլոգիաների և արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
«Լիցենզավորման մրցույթին 42 երկրից դիմել է 330 ընկերություն, որոնցից ընդամենը 28-ին է հաջողվել ստանալ լիցենզիա»,- ասվում է գրառման մեջ:
Դեռևս 2020-ի ապրիլին Հայաստանի ինժեներական ասոցիացիայի ներկայացուցիչները նշել էին, որ աշխատում են թոքերի արհեստական շնչառության նոր սարքերի նախագծման, իրականացման, ամբողջական կամ մասնակի արտադրության մշակումների վրա և կոնկրետ առաջարկություններ են ներկայացնելու:

Армянская компания YEA Engineering получила лицензию от NASA Jet Propulsion Laboratory (Лаборатория реактивного движения – научно-исследовательский центр НАСА) на разработку и производство аппаратов искусственной вентиляции легких VITAL, применяемых при лечении коронавируса. Об этом на своей странице в Facebook написал министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян.
«Компания YEA Engineering – одна из немногих в мире, которая смогла получить лицензию NASA JPL», – отметил Аршакян.
По его словам, на конкурс по лицензированию обратились 330 компаний из 42 стран, из которых всего 28 удалось получить лицензию.
Еще в апреле 2020 года представители Инженерной ассоциации Армении заявили, что работают над проектированием, внедрением и разработкой новых аппаратов искусственной вентиляции легких, и представят конкретные предложения.