ՀՀ կառավարությունը թիրախային օգնություն կհասցնի Բեյրութ՝ ինչպես կառավարական, այնպես էլ համայնքային մակարդակով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը։
Օժանդակությունը կլինի դեղորայքի, բժշկական սարքավորումների, սննդի և այլ պարագաների տեսքով: ՀՀ կառավարության օգնությունը տեղ կհասնի հնարավորինս արագ՝ հատուկ չվերթով:
«ՀՀ կառավարությունը՝ Արտաքին գործերի նախարարության և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի միջոցով, մշտական կապի մեջ է Լիբանանի կառավարության և համայնքային կառույցների ղեկավարների հետ՝ եղբայրական Լիբանանին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով: Քննարկումների արդյունքում հստակեցվել են կարիքների հիմնական ուղղությունները»,- ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի հետ՝ ՀՀ-ի պատրաստակամությունը հայտնելով օժանդակություն ցուցաբերել բարեկամ Լիբանանին և նրա եղբայրական ժողովրդին:

6 Август 2020 - 08:37 AMT
В результате обсуждений были уточнены основные направления нужд, в рамках которых правительство Армении окажет адресную помощь пострадавшему от взрывов Бейруту, как на правительственном, так и на общинном уровне. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь премьер-министра РА Мане Геворкян.
По ее словам, правительство РА через Министерство иностранных дел и Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Армении находится в постоянном контакте с правительством Ливана и лидерами общинных структур, чтобы оказать помощь братскому народу.
«Помощь будет оказана в виде лекарств, медицинского оборудования, продуктов питания и других предметов. Помощь правительства Республики Армения будет отправлена как можно скорее специальным рейсом», – отметила Геворкян.
Ранее премьер-министр РА Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Ливана Мишелем Ауном, выразив готовность властей Армении оказать помощь дружественному Ливану и его братскому народу.