Ուղևորահոսք ապահովելու համար սահմանների բացման մասով երկխոսություն կա Ռուսաստանի հետ, հայտել է պարետ Տիգրան Ավինյանը։
«Այս պահին ուղևորահոսքն ապահովելու նպատակով սահմանների բացման վերաբերյալ քննարկումներ ունենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ Սա երկկողմանի ֆորմատով է արվում։ Ցամաքային սահմանների մասով դեռևս քննարկումներ չկան ոչ Վրաստանի, ոչ էլ Իրանի հետ։ Դեռևս նույն ռեժիմն ու նույն սահմափակումները պահպանվում են», – ասել է նա։
Կորոնավիրուսի համաշխարհային համավարակի պատճառով մարտի 16-ին Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարվել, այն արդեն 5 անգամ երկարաձգվել է։ Հայաստանում օգոստոսի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 40,794-ի։ Ընդհանուր առմամբ՝ կորոնավիրուսից մահվան 806 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 234։ ռողջացածների ընդհանուր թիվը 33,492 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 6262 է։

Армения ведет диалог с Россией об открытии границ для обеспечения пассажиропотока. Об этом заявил 12 августа на внеочередном заседании парламента РА вице-премьер и комендант Тигран Авинян.
Он отметил, что переговоры подразумевают двустороннее решение об открытии границ.
«О сухопутных границах с Грузией и с Ираном переговоров нет. По-прежнему действует тот же режим и те же ограничения», – сказал Авинян.
В Армении с 16 марта введен режим ЧП в связи с пандемией коронавируса. По состоянию на 12 августа число случаев заболевания в стране достигло 40,794, а число активных кейсов снизилось до 6262. Общее число выздоровевших составляет 33,492. Всего летальных исходов 806 – от коронавируса, еще 234 – от других заболеваний.