ԱՄՆ-ի առևտրի նախարությունը պատրաստվում է նոր հրաման ստորագրել՝ համաձայն որի սեպտեմբերի 20-ից արգելվում է երկրի տարածքում ներբեռնել չինական հայտնի TikTok հավելվածը, փոխանցում է Reuters-ը՝ երեք պաշտոնական աղբյուրի վրա հղումով։
Ըստ տվյալների՝ առևտրի նախարարությունը TikTok-ն ու չինական մյուս հավելվածների, ինչպիսին օրինակ WeChat-ն է, բեռնման արգելքը կարող է հրապարակվել արդեն սեպտեմբերի 18-ին։ Այդ հրամանագիրն ուժի մեջ կմտնի սակայն, միայն սեպտեմբերի 20-ին ու կարգելի TikTok ու WeChat հավելվածների նոր տարբերակների բեռնումը։
TikTok-ի մայր ընկերությունը՝ ByteDance-ը մի քանի շաբաթ է՝ բանակցություններ է անցկացնում Microsoft և Oracle ընկերությունների հետ՝ նոր TikTok Global-ի ստեղծման համար։ Ընկերությունը ցանկանում է լուծել խնդիրը, որ ներկայացրել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը՝ կապված օգտատերերի անձնական տվյալների հետ։
Ավելի վաղ Թրամփը կոչ էր արել դադարեցնել ամերիկյան TikTok-ի գործունեությունը, եթե այն չվաճառվի ամերիկյան ընկերության մինչև սեպտեմբերի 15-ը։ Microsoft-ը հրաժարվել է այդ աշխատանքներից, որպես թեկնածու մնացել են միայն Oracle и Walmart-ը։

TikTok will be removed from U.S. app stores from Sunday, September 20as Washington implements executive orders from President Donald Trump that also target WeChat, a Chinese social media app, Financial Times reports.
The U.S. commerce department, which announced the move on Friday, stopped short of forcing Apple and Google to remove the Chinese versions of TikTok and WeChat from their app stores in China.
The imminent removals come as Oracle and ByteDance, the owner of TikTok, continue talks with the Trump administration over how to resolve its concerns over the video app. Any deal will also have to be approved by Beijing.
The removal of TikTok and WeChat from US app stores implements two executive orders issued last month by Trump, which said U.S. companies would be barred from dealing with the apps from September 20. The president later issued a third order that gave ByteDance until November 12 to divest its interests in TikTok in the U.S.