Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, կողմերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակի կտրուկ սրումը: Ռուսական կողմը խիստ անհանգստություն է հայտնել լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման կապակցությամբ:
Նշվել է, որ այժմ կարևոր է գործադրել հնարավոր բոլոր ջանքերը՝ հակամարտության հետագա էսկալացիան զսպելու համար, կարևորը՝ դադարեցնել ներկայումս ընթացող ռազմական գործողությունները:
Վերջին տվյալներով՝ հայկական կողմը հակառակորդի 3 ուղղաթիռ է խոցել, մոտ 20 ԱԹՍ, 30 տանկ ու հետևակի մարտական մեքենաներ: Արցախի պաշտպանության փոխնախարար Արթուր Սարգսյանի խոսքով՝ նախնական, Արցախի ԶՈւ-ն 16 զոհ ունի ու հարյուրից ավելի վիրավոր: Վարչապետ Փաշինյանը հայտնել է նաև ԱՀ քաղաքիականների շրջանում զոհերի ու վիրավորների մասին:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонную беседу с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Обсуждалось резкое обострение ситуации в зоне карабахского конфликта. Пашинян подробно рассказал о ситуации на линии соприкосновения вооруженных сил Карабаха и Азербайджана и выразил глубокую обеспокоенность в связи с развязанными Азербайджаном боевыми действиями, которые являются агрессией против Нагорного Карабаха.
Премьер Армении счел недопустимым дальнейшее развитие эскалации и вовлечение в нее внерегиональных сил.
Путин выразил серьезную озабоченность в связи с возобновлением широкомасштабных боестолкновений. Он отметил, что сейчас важно предпринять все необходимые усилия для того, чтобы не допустить дальнейшей эскалации противостояния, а главное – нужно прекратить военные действия.