Միջազգային թռիչքների մոնիթորինգի Flightradar24 կայքի տվյալներով՝ սեպտեմբերի 30-ին Ադրբեջանից Իսրայել է թռչել բեռնափոխադրող IL-76TD ZP4612-ն (ZP4611 /AZQ4611, Silk Way Airlines), ևս մեկ IL-76TD-90VD-ն Բաքվից դուրս է եկել, այժմ Վրաստանի օդային տարածքով անցնելով մտել է Թուրքիայի տարածք, ու, ամենայն հավանականությամբ, կրկին ուղևորվում է դեպի Իսրայել։
IL-76TD ZP4612 ռազմական ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել «Ուվդա» օդանավակայանում։
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 24-ին իսրայելական «Ուվդա» օդանավակայանում վայրէջք էր կատարել երկու IL-76 (4K-AZ101 և 4K-78131) ինքնաթիռ։ Ըստ ենթադրությունների՝ դրանք Ադրբեջանին պատկանող ինքնաթիռներ են եղել, որոնք Իսրայել են մեկնել ռազմամթերքով բեռնվելու համար։ Երկու կողմից էլ այդ հարցով պաշտոնական մեկնաբանություն չի եղել։
Ավիաչվերթերի մոնիթորինգի Flightradar24 կայքը վերջին շրջանում աշխատել է խափանումներով, պատճառը հաքերային հարձակումն է եղել։ Սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ այն հասանելի է։

An Il-76TD heavy military transport aircraft (ZP4611 / AZQ4611, Silk Way Airlines)arrived in Israel from Azerbaijan on Wednesday, September 30 morning, according to Flightradar24.
The plane landed at the Ovda airport, and a few hours later flew back to Baku (flight ZP4612).
On September 24, two Il-76 transport aircraft (4K-AZ101 and 4K-78131) landed at the same airfield in Israel. It has been suggested that the aircraft belong to the Azerbaijani Defense Ministry, NEWSru.co.il reports.
The plane had probably arrived in Israel to transport military equipment to Azerbaijan before the start of large-scale hostilities in the Karabakh conflict zone.