ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության մի պաշտոնյա, որը նախընտրել է անանուն մնալ, Sky News Arabia-ին ասել է, որ տեղեկությունները, թե Թուրքիան Ադրբեջան է տեղափոխում սիրիացի հարյուրավոր վարձկանների, «ստուգված են և ճիշտ են»։
Նա Ղարաբաղյան հակամարտության բռնկումը բնութագրել է որպես «փոքր, սակայն մեծ հետևանքներով պատերազմ»՝ լի ՆԱՏՕ երկրների, տարածաշրջանային անվտանգության և միջազգային էներգետի շուկայի անվտանգության համար լայն մարտահրավերներով։
Լրատվամիջոցի ԱՄՆ կառավարական աղբյուրները հայտնել են, որ Կոնգրեսի անդամները գուցե առաջիկա օրերին առաջարկեն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին պատասախանատվության ենթարկել` ԼՂ հակամարտության հարցում քաղաքականության համար։ Այնպես որ, չի կարելի բացառել Անկարայի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորությունը։

A Pentagon official who spoke to Sky News Arabia on condition of anonymity, has said that reports and information about dozens of trips between Turkey and Azerbaijan in the past days to transport hundreds of Syrian mercenaries are "verified and correct".
The official described the flare-up in Karabakh a "small war with major repercussions," with wide security challenges for NATO countries, regional security and international energy markets.
On the other hand, U.S. government sources have told Sky News Arabia that members of the Congress may draft proposals in the coming days to hold Turkish President Recep Tayyip Erdogan accountable for his policies towards the conflict, and that the possibility of imposing sanctions on Ankara may not be excluded.