Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները կոչ են անում Թուրքիային դադարեցնել միջամտությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և կառուցողական դեր ստանձնել իրավիճակի լիցքաթափման գործում: Այս մասին Բրյուսելում հայտարարել է Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը:
«Այո, յուրաքանչյուրը պետք է ավելի կառուցողական դեր խաղա՝ նպաստելու համար սրման լիցքաթափմանը: Ցանկանում ենք, որ արտաքին միջամտությունը դադարի, դա բարդացնում է իրավիճակը», – ասել է նա՝ պատասխանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարության վերաբերյալ հարցին, ըստ որի՝ սիրիացի գրոհայինները Թուրքիայի տարածքով տեղափոխվել են Ղարաբաղ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Եվրախորհուրդը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և կողմերին հորդորում վերահաստատել իրենց կայուն հրադադարի և հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում հանձնառությունը:
«Մահերը խաղաղ բնակչության շրջանում անընդունելի են: Հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում, ոչ էլ արտաքին միջամտություն: Ադրբեջանն ու Հայաստանը պետք է առարկայական բանակցություններ սկսեն ՝ առանց նախապայմանների: Եվրոպական խորհուրդն իր աջակցությունն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և խնդրում Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցչին (Ժոսեպ Բորել) ուսումնասիրել ԵՄ հետագա աջակցությունը կարգավորման գործընթացին», – ասվում է հայտարարության մեջ;

Лидеры стран Евросоюза призвали Турцию перестать вмешиваться в конфликт в Нагорном Карабахе и приложить усилия для нормализации ситуации в регионе. Глава Евросовета Шарль Мишель по итогам первого дня саммита ЕС сказал, что вмешательство Турции осложняет ситуацию. Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что Париж вместе с Вашингтоном и Москвой скоро предложат инициативы для прекращения огня, пишет «Коммерсантъ».
«Да, каждый должен играть более конструктивную роль, чтобы способствовать деэскалации. Мы хотим, чтобы внешнее вмешательство прекратилось, оно усложняет ситуацию»,- сказал Мишель на пресс-конференции, отвечая на вопрос об информации по переброске Турцией в Карабах сирийских боевиков.
По его словам, ЕС хочет, чтобы решением проблемы занималась Минская группа ОБСЕ.
Макрон на брифинге по итогам первого дня саммита рассказал, что в зону карабахского конфликта перебросили более 300 сирийских исламистов через турецкий Газиантеп. По его словам, Россия также располагает этой информацией. Президент Франции утверждает, что все они имеют отношение к террористической организации «Исламскому государству» (ИГ).
По словам Макрона, Россия, США и Франция скоро представят инициативы по решению конфликта в Карабахе. «Россия, США и Франция как сопредседатели Минской группы ОБСЕ предпримут в самое ближайшее время ряд инициатив по прекращению конфликта в Нагорном Карабахе»,- сказал Макрон.
О том, что боевики из Сирии направились в Карабах для участия в боевых действиях, Армения и Арцах заявляли с самого начала обострения.