ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես տեղեկացնում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները, թե, իբր, Հայաստանի Հանրապետության տարածքից հարձակում է իրականացվել Մինգեչաուրի ուղղությամբ, հերթական կեղծիքն է։
«Հայաստանից Ադրբեջանի ուղղությամբ որևէ տիպի կրակ չի վարվել։ Սա ադրբեջանական կողմի հուսահատական ջղաձգումների հերթական արգասիք է»,-հայտարարել է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Մինգեչաուրի ուղղությամբ Արցախի ՊԲ-ն որևէ գործողություն չի իրականացրել, «Արմենպրես»-ին ասել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Վահրամ Պողոսյանը: Չի եղել ոչ մի հարված ոչ Մինգեչաուրի ՀԷԿ-ի, ոչ ՋԷԿ-ի, ոչ քաղաքի, ոչ էլ ջրամբարի ուղղությամբ «Հարվածելու որևէ առիթ և անհրաժեշտություն չենք տեսնում»,- նշել է Պողոսյանը:

Azerbaijan's allegations that Armenia has opened fire towards the Azerbaijani city of Mingachevir are false, Armenian Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said Sunday, October 4.
"Armenia has not fired towards Azerbaijan from any kind of weapon. This is just one more consequence of the desperate convulsions of the Azerbaijani side," Stepanyan said in a Facebook post.
Nagorno-Karabakh presidential spokesman Vahram Poghosyan too refuted the Azerbaijani allegations․ In a conversation with Armenpress, Poghosyan said the Karabakh army has not opened fire towards the Mingachevir hydroelectric power station, thermal power station, the city, or the reservoir.