Սիրիայից Արցախյան հակամարտության գոտի է տեղափոխվել վարձկանների 3-րդ՝ 430 հոգանոց խումբը, ավելի վաղ տեղափոխված 322-ից 93-ը սպանվել են, 53-ի դիերը փոխանցվել են այդ երկրին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով սիրիական ընդդիմության աղբյուրները:
«Նախօրեին՝ կիրակի, 53 վարձկանի դի է տեղափոխվել Սիրիա։ Այսպիսով, սպանված սիրիացի վարձկանների ընդհանուր թիվը 93 է», – ասել է աղբյուրը։
Սիրիական ընդդիմության մեկ այլ աղբյուր ավելի վաղ հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Ղարաբաղում է «լավ համալրված» սիրիացի 322 վարձկան:
Ադրբեջանի բանակում Սիրիայից վարձկանների ու ահաբեկիչների ներկայության ու հակամարտության գոտում կռվելու մասին ավելի վաղ հայտարարվել է նաև պաշտոնական մակարդակով․ այդ մասին խոսել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարույթունյանը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, միջազգային տասնյակ լրատվամիջոցեր։

93 Syrian mercenaries fighting on the Azerbaijani side have been killed in the course of large-scale hostilities along the Nagorno-Karabakh line of contact, RIA Novosti reports citing sources in the Syrian opposition.
On October 4, the bodies of 53 fighters were reportedly sent back to Syria, after a third batch of some 430 mercenaries departed for the conflict zone on October 3-4.
Another source in the Syrian opposition has said there were 322 "well-equipped" Syrian mercenaries in Karabakh as of October 1.
French President Emmanuel Macron has demanded that Turkey explain the arrival of jihadist fighters in Azerbaijan. He said Friday, October 2 that intelligence reports have established that 300 Syrian fighters drawn from "jihadist groups" from the Syrian city of Aleppo had passed through Gaziantep in Turkey en route for Azerbaijan.