Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է, որ իր երկրի տարածքում թուրքական զինուժին պատկանող F-16 կործանիչներից կան՝ դեռ օգոստոսին թուրք-ադրբեջանական զորավարժության ժամանակ բերված։
Նա CNN-ին նաև ասել է՝ իբրև դրանք գետնին են եղել հակամարտության սրման ամբողջ ընթացքում։ Այդպիսով՝ Ալիևը հերքում է F-16-երի ներգրավվածությունը ռազմական գործողություններին, չնայած հայկական կողմից բերվող ապացույցերին։
Սեպտեմբերի 30-ին հայկական կողմը տեսանյութ էր հրապարակել, որում երևում է՝ ինչպես է Ադրբեջանի կողմից 2 F-16 ինքնաթիռ, ադրբեջանական Սու-25-երի և թուրքական Bayraktar հսկիչ ԱԹՍ-ի հետ մեկտեղ, թռչում Ադրբեջանում գտնվող Քյուրդամիր ավիաբազայից: Նշվում էր, որ դրանք, թռչելով բարձության վրա, հարվածներ են հասցնում Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին:
Ավելի վաղ NY Times-ի՝ բաց տվյալների վերլուծությամբ զբաղվող փորձագետ Քրիստիան Թրիբերթն արբանյակային լուսանկարներով պարզել էր, որ Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի միջազգային օդանվակայանում առնվազն երկու F-16 կործանիչ է կանգնած։
Սեպտեմբերի 29-ին Թուրքիայի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել էր հայկական ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев подтвердил, что на территории его страны находятся истребители F-16, принадлежащие турецким вооруженным силам, привезенные еще в августе во время турецко-азербайджанских военных учений.
В интервью CNN президент также заявил, что в период текущего обострения данные самолеты не поднимались в воздух. Таким образом, Алиев продолжает вовлеченность F-16 в военные действия, несмотря на доказательства армянской стороны, однако даже не объясняет, что делают турецкие самолеты в районе боевых действий.
30 сентября армянская сторона опубликовала перехваты маршрутов передвижения самолетов противника, на которых видно, как 2 самолета F-16, наряду с азербайджанскими Су-25 и турецкими БПЛА Bayraktar, вылетели с авиабазы Кюрдамир в Азербайджане. Отмечается, что они, находясь на большой высоте, наносили удары по населенным пунктам Гадрутского и Мартунинского районов. Один из F-16 сбил армянский Су-25 недалеко от Вардениса, который находится на территории Республики Армения.
В свою очередь, эксперт New York Times по анализу открытых данных Кристиан Триберт с помощью спутниковых снимков выяснил, что в международном аэропорту азербайджанского города Гянджа стоят по меньшей мере два истребителя F-16.
При этом, Азербайджан ранее не признавал даже факт нахождения самолетов в Азербайджане, утверждая, что их нахождение в стране – вымысел.