Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է, որ իր երկրի տարածքում թուրքական զինուժին պատկանող F-16 կործանիչներից կան՝ դեռ օգոստոսին թուրք-ադրբեջանական զորավարժության ժամանակ բերված։
Նա CNN-ին նաև ասել է՝ իբրև դրանք գետնին են եղել հակամարտության սրման ամբողջ ընթացքում։ Այդպիսով՝ Ալիևը հերքում է F-16-երի ներգրավվածությունը ռազմական գործողություններին, չնայած հայկական կողմից բերվող ապացույցերին։
Սեպտեմբերի 30-ին հայկական կողմը տեսանյութ էր հրապարակել, որում երևում է՝ ինչպես է Ադրբեջանի կողմից 2 F-16 ինքնաթիռ, ադրբեջանական Սու-25-երի և թուրքական Bayraktar հսկիչ ԱԹՍ-ի հետ մեկտեղ, թռչում Ադրբեջանում գտնվող Քյուրդամիր ավիաբազայից: Նշվում էր, որ դրանք, թռչելով բարձության վրա, հարվածներ են հասցնում Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին:
Ավելի վաղ NY Times-ի՝ բաց տվյալների վերլուծությամբ զբաղվող փորձագետ Քրիստիան Թրիբերթն արբանյակային լուսանկարներով պարզել էր, որ Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի միջազգային օդանվակայանում առնվազն երկու F-16 կործանիչ է կանգնած։
Սեպտեմբերի 29-ին Թուրքիայի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել էր հայկական ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:

Azerbaijani President Ilham Aliyev has admitted Turkish F-16 jets are stationed in his country amid heavy fighting along the Nagorno-Karabakh line of contact.
Aliyev made the comments in an interview with CNN, amid mounting evidence of Turkey's involvement in the conflict and, specifically, in Azerbaijan's recent aggression against Karabakh. The Armenian side has already published evidence of the the movement of the Turkish F-16s.
Although Aliyev denied their participation in fighting, one of the Turkish warplanes did shoot down an Armenian Su-25 jet in Armenian airspace on September 29, killing the pilot, the Armenian Defense Ministry reported back then.
The Azeri President did not provide an explanation as to why the Turkish jets would stay in Azerbaijan after joint military drills if they weren't going to participate in hostilities.
The Turkish F-16 jets had taken off from Ganja airport in Azerbaijan as Su-25 bombers and Turkish-made Bayraktar drones were pounding civilian settlements and positions in both Armenia and Karabakh.
A New York Times analysis of an October 3 satellite image provided further evidence that there were at least two F-16s at Ganja Airport in Azerbaijan.
The image also featured a larger aircraft on the Ganja apron, which is likely to be a CASA/IPTN CN-235 transport aircraft, also used by the Turkish Air Force.