Սիրիայի հյուսիսային շրջաններում թուրքերի աջակցությամբ գործող խմբավորումներն իրենց գրաված տարածքում վայրագություններ են անում, պղծում գերեզմաններ, քանդում հուշարձաններ, թալանում, ահաբեկում բնակիչներին, վնասում նրանց ունեցվածքը։
Եզդիաբնակ Բասոֆան գյուղում, որտեղ ոչ մի մուսուլման չի ապրում, գերազմանատան վրա և դպրոցի բակում կառուցվում է մզկիթ, որպես եզդիներին այնտեղից վտարելու հոգեբանական ճնշման միջոց։
Մերձավոր Արևելքում գործող եզդիական կառույցներն ահազանգում են, որ նշված ահաբեկչական գործողությունների նպատակն է եզդիներին իրենց շրջաններից արտաքսելը, նրանց պատմական և ջաֆարիական ներկայությունը վերացնելն է։
Սիրիայի հյուսիսում գործում է «Սիրիայի ազգային բանակ» (SNA) խմբավորումը, որը կազմավորել է Թուրքիան այդտեղ իր գրավյալ տարածքներում 2017-ին։ Այս խմբավորման գրոհայինները հայտնի են դիակապտության, հարբեցողության և կանանց շահագործելու իրենց սովորություններով։
Ըստ վկայությունների՝ հենց այս խմբավորման զինյալներն են Թուրքիայի միջոցով տեղափոխվել Ադրբեջան՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կռվելու համար:
ՄԱԿ-ի զեկույցի համաձայն՝ այս մարդիկ զբաղվում են համակարգային թալանով, շորթմամբ, փրկագնի դիմաց մարդկանց առևանգելով, մարդկանց, ծխախոտի, զենքի և թմրանյութերի կոնտրաբանդայով։ Իսկ Լիբիայում նրանք ավելի շատ են սկսել օգտագործել ալկոհոլ և շահագործել իրենց մարմինը վաճառելու պատրաստ հուսահատ կանանց։
Կարդացեք նաև՝ Իսրայելցի գիտաշխատող․ Ադրբեջան մեկնած գրոհայինները հայտնի են դիակապտությամբ ու հարբեցողությամբ

В северных районах Сирии действующие при поддержке Турции группировки на оккупированной ими территории совершают зверства, оскверняют могилы, разрушают памятники, грабят, терроризируют жителей, портят их имущество.
В езидском селе Басофан, где не проживает ни один мусульманин, на кладбище и во дворе школы строится мечеть. Цель – психологическое давление на езидов с целью их изгнания.
Езидские структуры, действующие на Ближнем Востоке, бьют тревогу о том, что целью указанных действий является депортация езидов из районов их проживания, ликвидация их исторического присутствия.
На севере Сирии действуют группировки, (SNA), сформированные Турцией во время гражданской войны и оккупировавшие территории в 2017 году. Боевики этой группировки известны мародерством, алкоголизмом и эксплуатацией женщин.
Согласно свидетельствам, именно боевики этой группировки при посредничестве Турции переехали в Азербайджан для ведения войны с Нагорным Карабахом.
Согласно докладу ООН, эти люди занимаются системным грабежом, вымогательством, похищением людей с целью выкупа, контрабандой людей, табака, оружия и наркотиков. В Ливии группировки боевиков начали употреблять алкоголь и эксплуатировать отчаявшихся женщин, готовых продать свое тело.