Մոսկվա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փակ քննարկում-հանդիպում է ունեցել ռուս փորձագետների և քաղաքագետների հետ՝ անդրադառնալով նաև Թուրքիայի խաթարիչ դերին տարածաշրջանում։
Քննարկման առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Թուրքիայի գործուն միջամտությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունն էր:
Մնացականյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից պատերազմի վարման ոչ իրավաչափ մեթոդների վրա, որոնք ուղեկցվում են միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում արտատարածաշրջանային դերակատարների գործելաոճին, որով փորձ է արվում տարածաշրջանում փոփոխել հավասարակշռությունը և անվտանգային ընկալումները:
Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը ուշադրություն է հրավիրել օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներին, ծայրահեղական խմբավորումներին ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավման միջոցով տարածաշրջանային անկայունության հրահրմանն ուղղված Թուրքիայի խաթարիչ քաղաքականության վրա:

13 Октябрь 2020 - 13:36 AMT
В рамках официального визита в Москву министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел закрытую встречу-обсуждение с российскими экспертами и политологами, в ходе которой обсудил подрывную политику Турциии регионе и в частности в Карабахе. Об этом сообщила пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи была обсуждена ситуация, созданная широкомасштабной агрессией, развязанной Азербайджаном при действенном вмешательстве Турции в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Мнацаканян обратил внимание присутствующих на неправомерные методы ведения войны со стороны военно-политического руководства Азербайджана, которые сопровождаются грубейшими нарушениями международного права.
В ходе обсуждения был затронут также метод работы внерегиональных игроков на Южном Кавказе, которым предпринимается попытка изменить баланс и восприятие безопасности в регионе. В этом контексте Мнацаканян обратил внимание участников обсуждения на подрывную политику Турции, направленную на подстрекательство региональной нестабильности посредством вовлечения в военные действия иностранных боевиков-террористов и экстремистских группировок.