Միջազգային հանրությունը պետք է ընդունի Լեռնային Ղարաբաղի անկախության՝ ճանաչում հանուն փրկության սկզբունքը, հակառակ պարագայում հայությունը կենթարկվի ցեղասպանության, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ շվեյցարական RTS հեռուստաընկերությանը հարցազրույցում:
«Եվ սրա մեջ ոչ մի չափազանցություն չկա: Ադրբեջանի վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ նշանակում է, որ այնտեղ ոչ մի հայ չի բնակվելու, ի հեճուկս այն բանի, որ ԼՂ ամբողջ պատմության ընթացքում, բնակչության 80 և ավելի տոկոսը եղել են հայեր, և հիմա նրանք կանգնած են իրենց հայրենիքը, իրենց երկիրը, իրենց տունը, իրենց բնակավայրը կորցնելու վտանգի առաջ: Միջազգային հանրությունից իմ ակնկալիքը հստակ է՝ կիրառել անջատում հանուն փրկության սկզբունքը»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով հակամարտության փոխզիջումներին՝ վարչապետը նշել է, որ 2011-ին կազանյան պրոցեսի շրջանակում հայկական կողմը պատրաստ է եղել ստորագրել փոխզիջումային փաստաթուղթ, բայց Ադրբեջանը հրաժարվել է, քանի որ ընթացակարգ է նախատեսված եղել, որով կարելի էր ճշգրտել սեփական կարգավիճակը։
«Եվ կարծում եմ՝ հիմա առավել ևս Ադրբեջանը փոխզիջման պատրաստ չէ, նաև այն պատճառով, որ Թուրքիան է մեծապես կառավարում պրոցեսները, այդ թվում՝ Ադրբեջանում: Իսկ Թուրքիայի համար սա ոչ թե ուղղակի Ղարաբաղի հարցի կարգավորման խնդիր է, այլ թուրքական նոր կայսերապաշտական, էքսպանսիոնիստական քաղաքականությունը շարունակելու խնդիր, իսկ Հարավային Կովկասի հայերը վերջին խոչընդոտն են Թուրքիայի ճանապարհին դեպի հյուսիս, արևելք և հարավ-արևելք ծավալվելու, էքսպանսիոնիստական քաղաքականություն վարելու համար»,-ասել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը հետևողականորեն կիրառել է ուժի սպառնալիք ու հիմա էլ ուժ է կիրառում՝ Թուրքիայի ու միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքին հասցված հարվածի մասին հարցին ու այդ պարագայում ՌԴ դերակատարությանը՝ վարչապետը նշել է, որ Ռուսաստանը և ՀԱՊԿ-ը կկատարեն իրենց անվտանգային պարտավորությունները Հայաստանի նկատմամբ:
«Բայց մեծ հաշվով կարծում եմ՝ Ռուսաստանն ավելի մեծ դեր ունի, ավելի ընդարձակ դեր ունի, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կայունությունը և խաղաղությունը վերականգնելու գործում, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր: Շատ կարևոր եմ համարում, քանի որ Ռուսաստանը մեր տարածաշրջանին ամենամոտիկ և ներկա համանախագահն է, մյուս համանախագահները՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան և ընդհանրապես միջազգային հանրությունը աջակցի և քաջալերի Ռուսաստանին այդպիսի կայունացնող ջանքեր գործադրելու ճանապարհին»,- ասել է նա։

16 Октябрь 2020 - 14:58 AMT
Международное сообщество должно принять принцип признания независимости Нагорного Карабаха ради спасения, иначе армяне будут подвергнуты геноциду. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью швейцарской телекомпании RTS.
«И в этом нет никакого преувеличения. Контроль Азербайджана над Нагорным Карабахом означает, что армяне там жить не будут, несмотря на то, что за всю историю Нагорного Карабаха 80% населения и более составляли армяне, и теперь они стоят перед угрозой потери своей родины, своей страны, своего дома, своего населенного пункта. Мои ожидания от международного сообщества ясны: применить принцип отделения ради спасения», – сказал он.
Говоря о компромиссах в конфликте, премьер-министр отметил, что в 2011 году армянская сторона была готова подписать компромиссный документ в рамках казанского процесса, но Азербайджан отказался, так как существовала определенная процедура, посредством которой Нагорный Карабах мог реализовать свое право на самоопределение, то есть уточнить свой статус.
По словам Пашиняна, Азербайджан никогда не был готов к компромиссу в карабахском вопросе и в настоящий момент еще меньше расположен это делать, поскольку процессом в большей степени управляет Турция.
«А для Турции это не просто вопрос решения карабахской проблемы, но вопрос продолжения новой империалистической экспансионистской политики, а армяне Южного Кавказа являются последним препятствием на пути Турции на север, восток и юго-восток для проведения экспансионистской политики», – отметил премьер.
По словам Пашиняна, Азербайджан последовательно применял угрозу силы и до сих пор применяет силу с участием Турции и привлечением международных террористов.
Касаясь вопроса о нападении Азербайджана на территорию Армении и в этом случае роли России, премьер-министр отметил, что Россия и ОДКБ выполнят свои обязательства по безопасности перед Арменией.
«Но я думаю, что Россия призвана сыграть более весомую роль, включая восстановление стабильности и мира в районе Нагорного Карабаха, в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Я подчеркиваю, что, поскольку Россия является сопредседателем, наиболее близким к нашему региону, два других сопредседателя – Франция и США – должны поддержать Россию в ее усилиях, чтобы стабилизировать регион», – заявил Пашинян.