Իրանական պետական IRNA գործակալության հաղորդմամբ՝ Իրանի սահմանի հարևանությամբ՝ Արաքսի առափնյա շրջաններում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտող ուժերի հակաօդային համակարգերը 1 ռազմական ինքնաթիռ և 2 անօդաչու սարք են են թիրախավորվել և խոցել։
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ դեռ իրենց պարզ չէ, թե դրանք ում են պատկանել՝ հայկական, թե ադրբեջանական կողմին։ Սակայն հայտնի է, որ օդուժ մարտերում կիրառում է ադրբեջանական կողմը, հետևաբար, մեծ հավանականությամբ, խոսքն ադրբեջանի զինուժի տեխնիկայի ոչնչացման մասին է։
Սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում ադրբեջանական կողմն է ակտիվ կիրառում ավիացիա, այդ թվում՝ ադրբեջանական և թուրքական զինուժներին պատկանող անօդաչու թռչող սարքեր և ինքնաթիռներ։

16 Октябрь 2020 - 19:24 AMT
По сообщению иранского государственного агентства IRNA, по соседству с иранской границей, в прибрежных районах Аракса сбит военный самолет и два беспилотника.
По сообщению СМИ, пока не ясно, кому они принадлежали – армянской или азербайджанской стороне. Однако известно, что в боях ВВС применяет турецко-азербайджанская сторона, следовательно, с большой вероятностью, речь идет об уничтожении военной техники ВС Азербайджана.
В развязанной Азербайджаном 27 сентября войне азербайджанская сторона активно применяет авиацию, в том числе беспилотные летательные аппараты и самолеты, принадлежащие как азербайджанским, так и турецким вооруженным силам.