Ռուսական «Կոմերսանտի» ռազմա-դիվանագիտական աղբյուրը բացահայտել է, թե ինչպես են թուքրերը հող նախապատրաստել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սրման համար ու ինչ մասնակցություն ունեն սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում։
Աղբյուրը հայտնել է, որ Արցախի պաշտպանության բանակի դեմ մարտերում օգտագործվում է թուրքական ռազմական տեխնիկա ու մարդուժ․ մասնավորապես ՊԲ-ի դեմ օգտագործվում է 20 հատ Բայրաքթար ԱԹՍ, 6 հատ F16, 8 ուղղաթիռ ու որոշ քանակի ցամաքային տեխնիկա։
Արցախում պատերազմին թուրքական բանակից ներգրավված է 600 զինվորական, այդ թվում՝ Նախիջևանում։ Մարդուժի մեջ է մտնում 200 հոգանոց բատալիոնային խումբ, 90 ռազմական խորհրդատու և անձնակազմի այլ անդամներ։
Ռազմա-դիվանագիտական աղբյուրի խոսքով՝ ադրբեջանական բանակին մատակարարումները թուրքական օդուժն է կազմակերպում՝ Վրաստանի տարածքով, իսկ ռազմական գործողությունների ընդհանուր պլանավորումն իրականացնում են անձամբ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարն ու ցամաքային զորքերի հրամանատար Ումիթ Դյունդարը՝ հենց Բաքվից։

A significant number of Turkish servicemen have remained in Azerbaijan after joint military drills this summer, to coordinate and direct the planning and execution of the offensive operations against Nagorno-Karabakh, Kommersant reports citing military diplomatic sources.
According to the sources, 600 servicemen have stayed behind, including a battalion tactical group of 200 people, 50 instructors in Nakhijevan, 90 military advisers in Baku, 120 flight personnel at the Gabala airfield; 20 drone operators at the Dollyar Air Base, 50 instructors at the Yevlakh airport, 50 instructors in the 4th Army Corps and 20 others at the naval base and at the Heydar Aliyev military school in Baku.
Also in Azerbaijan are 18 Turkish infantry fighting vehicles, one multiple launch rocket system, 10 vehicles and up to 34 aircraft (including 6 warplanes, 8 helicopters, up to 20 drones) for providing military intelligence both in Karabakh and in Armenia.
The sources also said during the first week of October that up to 1300 Syrian militants and 150 Libyan mercenaries were deployed to Azerbaijan to fight against Karabakh.