Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հետ ու նշել, որ կանադական տեխնոլոգիաների վաճառքի արգելքի որոշումը չի համապատասխանում իրենց «դաշինքի ոգուն», փոխանցում է Reuters-ը։
Ավելի վաղ Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունից հայտարարել էին, որ սառեցնում են Թուրքիային ռազմական սարքավորումների վաճառքը։ Որոշումը կայացվել էր՝ հաշվի առնելով այն հնագամանքը, որ ԼՂ հակամարության գոտում կանադական տեխնոլոգիաներ են օգտագործվում։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում Էրդողանը Թրյուդոյին ասել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի հակամարտության պատճառով Կանադայի կողմից Թուրքիային որոշ ռազմական ապրանքների վաճառքի արգելքը հակասում է իրենց դաշինքի ոգուն»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում բազմիցս ապացուցվել է Թուրքիայի մասնակցությունը։ Թուրքիան ապահովում է ադրբեջանական կողմին ռազմական տեխնիկայով ու ադրբեջանական բանակի կազմում կռվելու համար տարածաշրջան է բերել նաև վարձկանների։ Ավելի վաղ ռուսական «Կոմերսանտը» տվյալներ էր հրապարակել հակամարտության գոտում Թուրքիայի ներգրավվածության մասին՝ նշելով, որ Արցախի վրա հարձակումն անձամբ այդ երկրի ՊՆ ղեկավարն է պլանավորել։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе телефонного разговора с премьер-министром Канады Джастином Трюдо заявил, что приостановка экспорта продукции оборонпрома из Канады в Турцию на фоне конфликта в Нагорном Карабахе «не отвечает духу союзничества двух стран», пишет Sputnik Армения со ссылкой на администрацию турецкого президента.
Ранее глава МИД Канады Франсуа-Филипп Шампань заявил, что действие разрешений на экспорт в Турцию приостановлено в связи с сообщениями об использовании канадских технологий в карабахском конфликте.
«В ходе телефонных переговоров нашего президента с Трюдо обсуждалось увеличение двусторонней торговли и сотрудничество в оборонной промышленности с целью преодоления существующих проблем. Эрдоган заявил, что приостановка экспорта некоторых видов военной продукции из Канады в Турцию из-за азербайджано-армянского конфликта… противоречит духу союзничества», – говорится в сообщении.
В Канаде продажа оружия и боеприпасов запрещена, если они могут быть использованы в нарушение международного гуманитарного права или прав человека. Ранее армянская община Канады призвала приостановить экспорт датчика наведения, произведенного канадской компанией, который предположительно используется на турецких боевых дронах.