Իրանը կպատասխանի իր տարածքի վրա ցանկացած ագրեսիայի, եթե անգամ դա ոչ միտումնավոր լինի, հայտարարել է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն՝ խոսելով Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող մարտերի հետևանքով իրենց երկրի տարածքում ընկած մի քանի հրթիռի մասին։
Խաթիբզադեն «կարմիր գիծ» է համարել Իրանի քաղաքացիների անվտանգությունը և նշել, որ իրենք կատարել են անհրաժեշտ նախազգուշացումներն ու լսել մյուս կողմի հիմնավորումները։
«Մենք արդեն նախազգուշացրել ենք, որ Իրանի վրա ցանկացած հարձակում, եթե անգամ ոչ միտումնավոր է, պատասխան կստանա»,- հայտարարել է նա։
Ավելի վաղ պաշտոնական Իրանից զրույց էին ունեցել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ՝ նախազգուշացնելով իրենց տարածքում հայտնված հրթիռների մասին։ Լեռային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմի ամենաթեժ գոտին հարավային շրջանն է՝ Իրանի հետ սահմանի հարևանությամբ։ Այդ տարածքում օրեր շարունակ ծանր մարտերը չեն դադարում։

Iran will respond to any aggression, even to unintentional one, amid fighting between Armenian and Azerbaijani forces in Nagorno-Karabakh, Foreign Ministry spokesman Saeed Khatibzadeh said Monday, October 19, according to IRNA.
Commenting on the crisis in Karabakh which has resulted in stray missiles occasionally hitting areas inside the Islamic Republic, Khatibzadeh said the security of the nation is Iran's "red line".
He added that the Iranian armed forces have already sent necessary warnings to the sides.
According to Khatibzadeh, Iran has also urged the sides to refrain from harming civilians, innocent people and prisoners of war while staying committed to international law and protection of human rights.
According to verified information, the Azerbaijani troops have murdered two Karabakh prisoners of war, one of them a civilian, as well as beheaded one Armenian serviceman and posted the photo on social media.