Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարանը հոկտեմբերի 20-ին հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բախումներում սեպտեմբերի 27-ից սկսած առնվազն 161 սիրիացի զինյալ է սպանվել, որոնցից 27-ը՝ վերջին 48 ժամում։ Սպանվածներից 92-ի մարմինն արդեն տեղափոխվել է Սիրիա։
Ըստ աղբյուրի՝ Ադրբեջան վարձկանները բերվել են Թուրիքայի կառավարության միջոցով, նրանց թիվն արդեն հասնում է 2050-ի, սպասվում է նոր խմբի տեղափոխում։
Նշվում է, որ գործողությունը տեղի է ունենում հույժ գաղտնի պայմաններում՝ խուսափելով միջազգային հանրությունից։ Այն հակասում է «վարձկանների հավաքագրման մասին» օրենքին։
Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 10-ին դիտարանը հայտնել էր, որ Ադրբեջան տեղափոխված վարձկանների թիվը հասնում է 1450-ի, իսկ սպանվածների՝ 107-ի։ Ըստ դիտարանի` կային նաև բազմաթիվ վիրավորներ և անհետ կորածներ։
Դեռ սեպտեմբերի 27-ից առաջ Հայաստանը հայտարարել էր, որ իր տեղեկություններով՝ Թուրքիան Ադրբեջան սիրիացի վարձկաններ է տեղափոխել։ Թուրքիան և Ադրբեջանը հերքում են այդ լուրերը, մինչ զուգահեռ միջազգային մամուլում և սոցցանցերում դրանք հաստատող բազմաթիվ վկայություններ և տեսանյութեր են հայտնվում։

At least 27 Syrian mercenaries deployed in Azerbaijan have died in Nagorno-karabakh fighting in the past 48 hours, the London-based Syrian Observatory for Human Rights reported Tuesday, October 20.
The death toll from militant factions has now reached 161, the Observatory said, since they were thrown into battle by the Turkish government on September 27. The bodies of 92 mercenaries have already been returned to Syria while the rest are still in Azerbaijan, the monitor said.
While Turkey continues sending fighters to Azerbaijan, the Observatory said no less than 2050 mercenaries have already been deployed in the conflict zone. In addition, more militants from Al-Hamzat and Sultan Murad divisions are waiting for their transfer to Azerbaijan.
Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian and Libyan fighters to Azerbaijan. International media publications followed suit, as did reactions from France, Russia Iran and Syria.