Իրանն ուշադիր հետևում է Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող մարտական գործողություններին և չի հանդուրժի ագրեսիա իր սահմաններին կամ իր տարածքում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ԼՂ-ում մարտական գործողությունների մեկնարկից հետո Իրանի տարածքում մի քանի ադրբեջանական ԱԹՍ է ընկել։ Մինչ այդ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ սահմանամերձ գոտում բնակելի տներ են տուժել տարածքում պայթած ականներից։
«Իրանը շատ ուշադիր հետևում է ակտիվությանը մեր երկրի սահմանամերձ շրջաններում, մեզ համար անընդունելի է հակամարտող կողմերից յուրաքանչյուրի ագրեսիան մեր երկրի տարածքի հանդեպ և լրջորեն զգուշացնում ենք անհրաժեշտ զգուշավորության մասին»,- ասել է Ջալալին։
Դեսպանը հավելել է, որ «Իրանը սերտ շփման մեջ է բոլոր կողմերի հետ»։
«Իրանն ագրեսիա չի հանդուրժի իր սահմաններին կամ տարածքում։ Մենք հայտարարել ենք երկու կողմին, ՀՀ-ին և Ադրբեջանին, որ ով չպահպանի այդ սկզբունքը, լիովին կմերժվի»,- ասել է նա։
Իրանի դեսպանը հավելել է, որ «պաշտպանական ոլորտում Իրանի որոշ հատվածներում ինքնաբավության է հասել և նույնիսկ արտահանման հնարավորությունների։ Եվ եթե կարիք լինի, ապա անպայման անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկվեն»։

Иран внимательно следит за боевыми действиями в Нагорном Карабахе, не потерпит агрессии на своих границах или территории. Об этом заявил в посол Ирана в РФ Казем Джалали, пишет РИА Новости.
С начала военных действий в Карабахе на территории Ирана неоднократно падали азербайджанские ракеты и БПЛА, так как ВС Азербайджана расположились слишком близко к границе Ирана, таким образом пытаясь избежать ударов со стороны армянских сил. В результате попадания снарядов на территории Ирана повреждены дома, есть раненые. Позже Азербайджан принес извинения Ирану, заявил заместитель командующего погранвойсками ИРИ бригадный генерал Касем Резаи.
«Активность в приграничных районах нашей страны серьезно и внимательно отслеживается Исламской Республикой Иран, и в этой связи, объявляя неприемлемой агрессию любой из конфликтующих сторон в регионе на территорию нашей страны, серьезным образом предупреждаем их о необходимой предосторожности», – сказал Джалали.
Посол подчеркнул, что Иран находится в «тесном и серьезном контакте со всеми сторонами».
«Исламская Республика Иран никоим образом не потерпит агрессии на своих границах и на своей территории. Во время недавних событий между Азербайджаном и Арменией мы заявили обеим сторонам, что любой, кто не соблюдает этот принцип, будет полностью отвергнут», – отметил дипломат.