Maxar Technologies արբանյակային ծառայության լուսանկարներում երևում է, որ Ադրբեջանի Գաբալայի ավիաբազայում թուրքական F-16 կործանիչներ են կանգնած։
Դրանք թվով չորսն են, մինչդեռ մեկ շաբաթ առաջ, ըստ ռազմական փորձագետ Լեոնիդ Ներսիսյանի, ավիաբազայում կանգնած էր 6 միավոր F-16:
Ադրբեջանը տևական ժամանակ ժխտում էր թուրքական ռազմական ինքնաթիռների Ադրբեջանում տեղակայման փաստը, սակայն նախագահ Իլհամ Ալիևը ստիպված էր ընդունել այն, երբ արբանյակային լուսանկարներով ապացուցվել էր դրանց Գյանջայի օդանավակայանում լինելը։
Ավելի վաղ NY Times-ի՝ բաց տվյալների վերլուծությամբ զբաղվող փորձագետ Քրիստիան Թրիբերթն արբանյակային լուսանկարներով պարզել էր, որ Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի միջազգային օդանվակայանում առնվազն երկու F-16 կործանիչ է կանգնած։
Ալիևն ավելի ուշ հաստատեց, որ իր երկրի տարածքում թուրքական զինուժին պատկանող կործանիչներից կան՝ դեռ օգոստոսին թուրք-ադրբեջանական զորավարժության ժամանակ բերված։ Սակայն միաժամանակ հերքել էր F-16-երի ներգրավվածությունը ռազմական գործողություններին, չնայած հայկական կողմից բերվող ապացույցերին։
Սեպտեմբերի 30-ին հայկական կողմը տեսանյութ էր հրապարակել, որում երևում է՝ ինչպես է Ադրբեջանի կողմից 2 F-16 ինքնաթիռ, ադրբեջանական Սու-25-երի և թուրքական Bayraktar հսկիչ ԱԹՍ-ի հետ մեկտեղ, թռչում Ադրբեջանում գտնվող Քյուրդամիր ավիաբազայից: Նշվում էր, որ դրանք, թռչելով բարձության վրա, հարվածներ են հասցնում Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին:
Սեպտեմբերի 29-ին Թուրքիայի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել էր հայկական ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:

American satellite company Maxar Technologies has discovered Turkish F-16 fighter jets in Gabala airbase, Azerbaijan, according to Armenian Defense Ministry representative Artsrun Hovhannisyan said on Twitter.
Six aircraft were located there about a week ago, though the new photo features only four of them.
In late July, Turkey deployed several F-16s to Azerbaijan for the joint TurAz Qartalı-2020 military exercises. Back then, several Turkish Air Force F-16s were filmed at the same location at Ganja International Airport.
At least two F-16s were stationed at Ganja International Airport in Azerbaijan as of October 3, a New York Times analysis of a satellite image showed earlier.
Investigative journalist Christiaan Triebert said back then that the fighter jets in Ganja were likely operated by the Turkish Air Force, alongside a possible CN-235 cargo aircraft.
Kommersant reported in mid-October that a significant number of Turkish servicemen remained in Azerbaijan after the joint drills in summer, to coordinate and direct the planning and execution of the offensive operations against Nagorno-Karabakh.
Also, 18 Turkish infantry fighting vehicles, one multiple launch rocket system, 10 vehicles and up to 34 aircraft (including 6 warplanes, 8 helicopters, up to 20 drones) were left in Azerbaijan for providing military intelligence both in Karabakh and in Armenia.
On September 30, the Armenian side published a video, showing that two Turkish F-16 jets, together with Azerbaijani SU-25 fighters and Turkish Bayraktar surveillance UAVs have taken off from Kyurdamir Air Base in Azerbaijan.