Maxar Technologies արբանյակային ծառայության լուսանկարներում երևում է, որ Ադրբեջանի Գաբալայի ավիաբազայում թուրքական F-16 կործանիչներ են կանգնած։
Դրանք թվով չորսն են, մինչդեռ մեկ շաբաթ առաջ, ըստ ռազմական փորձագետ Լեոնիդ Ներսիսյանի, ավիաբազայում կանգնած էր 6 միավոր F-16:
Ադրբեջանը տևական ժամանակ ժխտում էր թուրքական ռազմական ինքնաթիռների Ադրբեջանում տեղակայման փաստը, սակայն նախագահ Իլհամ Ալիևը ստիպված էր ընդունել այն, երբ արբանյակային լուսանկարներով ապացուցվել էր դրանց Գյանջայի օդանավակայանում լինելը։
Ավելի վաղ NY Times-ի՝ բաց տվյալների վերլուծությամբ զբաղվող փորձագետ Քրիստիան Թրիբերթն արբանյակային լուսանկարներով պարզել էր, որ Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի միջազգային օդանվակայանում առնվազն երկու F-16 կործանիչ է կանգնած։
Ալիևն ավելի ուշ հաստատեց, որ իր երկրի տարածքում թուրքական զինուժին պատկանող կործանիչներից կան՝ դեռ օգոստոսին թուրք-ադրբեջանական զորավարժության ժամանակ բերված։ Սակայն միաժամանակ հերքել էր F-16-երի ներգրավվածությունը ռազմական գործողություններին, չնայած հայկական կողմից բերվող ապացույցերին։
Սեպտեմբերի 30-ին հայկական կողմը տեսանյութ էր հրապարակել, որում երևում է՝ ինչպես է Ադրբեջանի կողմից 2 F-16 ինքնաթիռ, ադրբեջանական Սու-25-երի և թուրքական Bayraktar հսկիչ ԱԹՍ-ի հետ մեկտեղ, թռչում Ադրբեջանում գտնվող Քյուրդամիր ավիաբազայից: Նշվում էր, որ դրանք, թռչելով բարձության վրա, հարվածներ են հասցնում Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին:
Սեպտեմբերի 29-ին Թուրքիայի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել էր հայկական ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:

На фотографиях спутниковой службы Maxar Technologies видно, что турецкие истребители F-16 дислоцируются на авиабазе Габала в Азербайджане.
На снимках видны 4 истребителя, между тем неделю назад, по словам военного эксперта Леонида Нерсисяна, на авиабазе стояло 6 единиц F-16.
Азербайджан длительное время отрицал присутствие турецких самолетов в Азербайджане, но президент этой страны Ильхам Алиев был вынужден принять этот факт после того, как спутниковые фотографии подтвердили присутствие F-16 в аэропорту Гянджи.
Ранее эксперт NY Times Кристиан Триберт, занимающийся изучением открытой информации, обнаружил, что на спутниковых снимках видны как минимум два истребителя F-16 международном аэропорту Гянджа в Азербайджане.
Позже Алиев подтвердил, что в его стране находятся турецкие истребители, привезенные еще во время турецко-азербайджанских военных учений в августе. В то же время, однако, он продолжил отрицать, что F-16 участвуют в военных действиях против армян, несмотря на многочисленные доказательства, приведенные армянской стороной.