Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում Թուրքիայի աջակցությունը վայելող զինյալ խմբավորման ճամբարի վրա հասցված ռուսական ավիահարվածներից սպանվել է առնվազն 56 մարտիկ, 100-ից ավելին՝ վիրավորվել։ Այս մասին հայտնում է Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարանը։
Նշվում է, որ ծանր վիրավորվածները շատ են, ինչի պատճառով մահերի թիվը կարող է աճել։
Ֆայլաք ալ-Շամ խմբավորման ճամբարը տեղակայված էր Իդլիբի շրջանում՝ թուրք-սիրիական սահմանի մոտ։ Խմբավորմանն աջակցում է Թուրքիան, այն գործակցում է Անկարայի աջակցությունը վայելող մեկ այլ խմբավորման՝ «Սիրիական ազատ բանակի» հետ։ Վերջինիս զինյալները Թուրքիայի նախաձեռնությամբ գումարի դիմաց կռվում են Լեռնային Ղարաբաղում՝ Ադրբեջանի կողմից։
Սիրիայի կառավարական ուժերը ռուսական ավիացիայի աջակցությամբ կարողացել են հետ շպրտել զինյալներին՝ դեպի Թուրքիայի հետ սահման։
Middle East Institute-ի Սիրիայի ծրագրի ղեկավար Չարլզ Լիսթերի խոսքով՝ այս խմբավորումը Թուրքիայի՝ Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում թիվ մեկ լիազորն է, որն ապահովում է այդ երկրի զինված ուժերի գործողությունները։ Ըստ մասնագետի՝ սա Մոսկվայից Անկարային ուղղված ուղիղ ուղերձ է։

At least 56 rebel fighters were killed and 100 more injured in airstrikes by Russian warplanes on a military training camp in northwestern Syria on Monday, according to the Britain-based Syrian Observatory for Human Rights.
The camp is located in Idlib province, close to the Turkish border and belonged to Faylaq al-Sham, an alliance of Sunni Islamist rebels aligned with Turkey, the war monitor said, according to Deutsche Welle.
Russia, an ally of the Syrian government, brokered a fragile truce alongside Turkey in March aimed at curbing the Damascus-led military offensive against the country's last remaining rebel stronghold in Idlib. The fighting has displaced nearly a million people.
The March truce has largely held, apart from intermittent airstrikes and bombardment in the area. A U.S. drone strike on Thursday killed five civilians and 17 jihadi fighters according to the Observatory.
Syrian government forces, backed by Russian air power, have driven rebels in a pocket of territory near the border with Turkey.
Ankara sent thousands of Turkish troops into the region this year in an effort to halt the Syrian military and stem the flow of refugees into Turkey.
Syria has seen more than nine years of conflict between government and rebel fighters since the 2011 protests against President Bashar Assad.