Ռուսաստանում ոստիկանները ձեբակալել են այդ երկրում գործող ադրբեջանական ազգայնական խմբի ղեկավար անդամների։ Readovka-ի փոխանցմամբ՝ նրանց «Խուլիգանություն» հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել։
Ձերբակալված Ռահիբ Բայրամով Նիզամօղլուն ենթադրաբար ՎԲՕՆ («Во благо общего народа») օղակի ղեկավարն է, իսկ լրագրող Ռոման Աղաև Մաթլաբօղլուն՝ ակտիվ անդամներից մեկը։ Վերջինս նաև Խիմկիի շրջանային դումայի «Արդար Ռուսաստան» խմբակցության ադրբեջանցի պատգամավորի օգնականն է։
Ռոման Աղաևը հայտնի է «Ալբինոս» մականունով, ինչպես նաև իր սկանդալային հայացքներով և հայտարարություններով, ներկայանում է որպես քաղաքագետ-լրագրող, ունի խիստ հայատյաց դիրքորոշում։
ՎԲՕՆ-ը «Վկոնտակտե» սոցցանցում գործող ադրբեջանական խումբ է, որի գաղափարախոսությունը ռուս հասարակությունում ադրբեջանական ժողովրդի ավանդական արժեքների պրոպագանդան է, ադրբեջանցու կերպարի ձևավորումը՝ որպես իսկական մահմեդականի։
Նրանք տարբեր օգտատերերի ահաբեկող նամակներ են ուղարկում հետևյալ բովանդակությամբ․ «Գրառումը ջնջելու և ներողություն խնդրելու համար ձեզ 24 ժամ ենք տալիս։ Այլապես ձեր հանդեպ որս կհայտարարվի, ինչից հետո դուք կդառնաք մեր սիրված ռուբրիկայի հերոսը՝ տեսախցիկի առաջ ներողության։ Ժամանակը գնաց»։
Խմբի անդամները նաև պարբերաբար պատժիչ գործողություններ են իրականացնում։ Դրանցից մեկի տեսանյութը 2019-ին հայտնվել էր համացանցում։ Դրանում խմբի անդամները երիտասարդի են ծեծում և ստիպում ներողություն խնդրել սոցցանցերում ադրբեջանցիների հասցեին նրա գրառման համար։
Իրավապահ մարմինները քրեական գործ չէին հարուցել՝ տուժողի կողմից բողոքի բացակայության պատճառով, հայտարարվել էր, որ խմբի անդամների գործողություններում նացիոնալիզմի տարրեր չեն տեսնում։

В Москве задержали руководителей азербайджанской националистической организации ВБОН («Во благо общего народа»), члены которой избивали людей за посты в сети.
Официальная идеология группы ВБОН – пропаганда традиционных ценностей азербайджанского народа в российской общине, культивирование в России образа азербайджанца как человека высоких моральных ценностей, настоящего мусульманина.
Полицейские задержали Байрамова Рагиба Низам оглы – предполагаемого главу силовой ячейки ВБОН и Агаева Романа Матлаб оглы – активного члена организации. Обоим предъявили обвинения по ч.2 ст. 213 УК РФ («Хулиганство»), пишет Readovka.
Один из задержанных, журналист Роман Агаев, является помощником депутата (от «Справедливой России») совета депутатов городского округа Химки Алиева Ханоглана Сале-оглы.
Байрамов же до недавнего времени был активным членом национально-культурной автономии азербайджанцев Москвы.
Делом занимается следственное управление УВД по ЦАО ГУ МВД по Москве. Правоохранительные органы провели проверку в отношении данной организации на основании совместного заявления общества «Двуглавый Орел» и депутата Госдумы Василия Власова.
Ячейка ВБОН получила известность после инцидентов с «отстаиванием ценностей и интересов граждан Азербайджана на территории России». Члены организации за выражение в соцсетях личного мнения, неугодного ВБОН, посылали людям сообщение: «Вам даем 24 часа на удаление постов и извинения. В противном случае на вас будет объявлена охота. После чего вы станете героями нашей излюбленной рублики «извинения на камеру». Время пошло».
Члены группы регулярно проводят «карательные действия». Видео одного из них появилось в сети в 2019 году. В нем участники группы избивают молодого человека и заставляют его извиниться за то, что он опубликовал в соцсетях запись про азербайджанцев.
Ранее полиция не нашла признаков экстремизма в деятельности членов организации ВБОН, а в возбуждении уголовного дела отказали из-за отсутствия заявлений пострадавших.