Հոկտեմբերի 28-ին արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը զրուցել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։ Նրանք ամփոփել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարների պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը հաջորդած զարգացումները։
Պաշտոնյաներն ընդգծել են այդ պայմանավորվածության կատարման և վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատման անհրաժեշտությունը: Նախարարները նաև զրուցել են Ժնևում հանդիպում անցկացնելու պայմանավորվածության շուրջ։
Մնացականյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանը, միակողմանի կերպով հրաժարվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների անմիջական միջնորդությամբ ձեռք բերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ երեք պայմանավորվածությունից, շարունակում է Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հրետակոծումն ու հրթիռակոծումն արգելված զինատեսակների կիրառմամբ:
Մնացականյանի խոսքով` Ադրբեջանն իր նմանօրինակ դիրքորոշմամբ և կեցվածքով փորձում է զրոյացնել կայուն հրադադարի հաստատման ուղղությամբ համանախագահ երկրների ջանքերը, ինչին անվերապահ խրախուսում է Թուրքիային:

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел 28 октября телефонный разговор со своим французским коллегой Жан-Ивом Ле Дрианом, в ходе которого было обсуждено подведение итогов развитий, последовавших за достижениями договоренностей о прекращении огня в зоне карабахского конфликта. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Обоюдно была подчеркнута необходимость выполнения договоренностей о немедленном прекращении огня в Карабахе и установления стабильного прекращения огня, поддерживаемого верификационными механизмами.
Мнацаканян сообщил своему коллеге, что Азербайджан, в одностороннем порядке отказавшись от трех договоренностей о прекращении огня, достигнутых при прямом посредничестве глав государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, продолжает вести артиллерийский и ракетный обстрел гражданского населения и инфраструктур Арцаха с применением запрещенных видов вооружения.
Глава МИД Армении заявил, что своей подобной позицией Азербайджан пытается свести на нет усилия стран-сопредседателей по установлению стабильного режима прекращения огня, что безоговорочно поощряется Турцией.