Հեռահաղորդակցությունների և ինտերնետ ծառայությունների ոլորտի առաջատար պրովայդեր VEON Ltd-ն հայտարարել է իր հայաստանյան «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲԸ (Beeline ապրանքանիշ) ընկերությունը Team ընկերությանը վաճառելու մասին։ Այդ մասին ասվում է օպերատորի պաշտոնական կայքում։
«Թիմ Տելեկոմ Արմենիա» ընկերությունն իր հերթին հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 29-ին հաջողությամբ փակվել է «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲԸ 100% բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործարքը։
«Մենք «Թիմ» ՍՊԸ-ում մեր անձնական պատասխանատվություն ենք զգում օգնելու մեր երկրին այս դժվարին ժամանակահատվածում: «Թիմ» ՍՊԸ և «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲԸ աշխատակիցներից կազմավորված մեր նոր և մեծ ընտանիքում յուրաքանչյուր աշխատակից, համոզված եմ, ջանք չի խնայի աշխատելու և ստեղծելու հայկական տեխնոլոգիական հրաշք ի նպաստ հայրենիքի»,- գործարքի կնքումից հետո նշել է Հայկ Եսայանը։
Հունիսի 8-ին «Վեոն Արմենիա» ընկերությունը դիմել էր ՀԾԿՀ և ՏՄՊՊՀ՝ իր բաժնեմասերի 100%-ը «ԹԻՄ» ՍՊԸ-ին օտարելու մասին համաձայնություն և թայլտվություն ստանալու համար: «ԹԻՄ»-ը դիմել է ՏՄՊՊՀ գործարքի թույլտվություն ստանալու համար: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «Յուքոմ» ընկերության փոքր բաժնետեր Եսայան եղբայրները մտադիր են գնել «Բիլայն» ապրանքանիշի ներկայացուցիչ «Վեոն Արմենիա» ընկերությունը։
Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանները «Յուքոմի» բաժնետերեր են (6 տոկոս)։ Հայկ Եսայանը նաև ընկերության գլխավոր տնօրենն էր, սակայն ապրիլի 10-ին ընկերության տնօրինությունը նրա գլխավորությամբ հրաժարական էր ներկայացրել՝ խոշոր բաժնետերերի հետ սկիզբ առած հակասությունների պատճառով։ Եղբայրները հիմնեցին «Թիմ» ՍՊԸ-ն, որտեղ հավասարապես կիսում են բաժնեմասերը։

Телекоммуникационная компания VEON заключила сделку по продаже дочерней компании ЗАО «Веон Армения» (торговая марка Beeline) новой армянской компании Team LLC. Об этом говорится на сайте компании.
«VEON Ltd. сегодня объявляет о заключении соглашения о продаже ЗАО «Веон Армения», операционной дочерней компании VEON в Армении, компании Team LLC», – говорится в сообщении.
Компания отметила, что сделка будет закрыта в ближайшее время. В сообщении говорится, что продажа «дочки» VEON в Армении «соответствует стремлению VEON упростить структуру группы и усилить ее операционную ориентацию на рынки с привлекательными долгосрочными возможностями роста».
Компания Team в свою очередз заявила о закрытии сделки по приобретению 100% акций торговой марки Beeline.
В мае Группа компаний VEON (торговая марка Beeline) вышла из переговоров с армянским оператором Ucom по поводу потенциальной сделки, в рамках которой армянская компания планировала приобрести Beeline. О намерении компании Ucom приобрести Beeline в Армении стало известно в конце 2019 года.
Позднее о намерении приобрести Beeline сообщили основатели компании Ucom Айк и Александр Есаяны, которые вышли из компании и основали Team LLC.