Եվրամիության առաջնորդները ոչ պաշտոնական վիրտուալ գագաթնաժողովի ժամանակ արձանագրել են, որ Թուրքիայից ԵՄ նկատմամբ դրական ազդակներ չկան։ Նրանք կվերադառնան այս հարցին նաև դեկտեմբերին, ասել է Եվրախորհրդի ղեկավար Շարլ Միշելը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հոկտեմբերին մենք քննարկել էինք մեր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝ կապված Արևելյան Միջերկրականի հետ։ Մենք այն ժամանակ խոսեցինք երկու հնարավոր սցենարի մասին՝ պոզիտիվ և նեգատիվ։ Չարդարացավ մեր ցանկությունը՝ տեսնելու դրական առաջընթաց Թուրքիայի կողմից, ընդհակառակը՝ այն դիմեց սադրանքների և անընդունելի արտահայտությունների։ Մենք այս թեմային կվերադառնանք դեկտեմբերին»,-նշել է նա։
Կառույցի և Թուրքիայի հարաբերությունները սրվեցին 2020-ի ձմռանը` միգրացիոն հերթական ճգնաժամի մեկնարկից հետո: Թուրքիան փետրվարին՝ Սիրիայի Իդլիբում իրավիճակի սրումից հետո հայտարարեց, որ այլևս ի վիճակի չէ զսպելու փախստականների հոսքը և բացեց իր սահմանները ԵՄ հետ: Միգրացիոն ճգնաժամը հիմնականում ազդել է Թուրքիայի հարևանների՝ Հունաստանի և Բուլղարիայի վրա:
Այնուհետև հարաբերություններն ավելի սրվեցին Միջերկրական ծովի Հունաստանի և Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտինեերում Թուրքիայի հետազոտական աշխատաքների մեկնարկից հետո։
Հարաբերությունների վրա ազդեցին նաև մուսուլման ծայրահեղականի կողմից ֆրանսիացի ուսուցչի գլխատումից հետո, ինչպես նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ ֆրանսիական ապրանքները բոյկոտելու կոչից հետո։

30 Октябрь 2020 - 18:32 AMT
Лидеры Европейского союза на неформальном виртуальном саммите 29 октября констатировали отсутствие позитивных сигналов от Турции в отношениях с ЕС и намерены вновь вернуться к этому вопросу в декабре. Об этом сказал на пресс-конференции в Брюсселе глава Евросовета Шарль Мишель.
«В октябре мы обсуждали наши отношения с Турцией, по Восточному Средиземноморью. Мы тогда говорили о двух возможных сценариях: позитивном и негативном. Наше желание видеть позитивное движение со стороны Турции не оправдалось, напротив, она обратилась к провокациям и неприемлемым высказываниям. Мы вернемся к этой теме в декабре», – сказал он, пишет РИА Новости.
Отношения ЕС и Турции испортились зимой 2020 года после начала очередного миграционного кризиса. Позднее отношения еще более обострились в связи со спором Греции, Кипра и Турции о разграничении морских зон и началом Турцией бурения и геологоразведки в исключительных экономических зонах Кипра и Греции в Средиземном море.
После убийства во Франции учителя истории Самюэля Пати и заявлений французского лидера Эмманюэля Макрона о том, что страна не откажется от публикации карикатур на пророка Мухаммеда, в ряде мусульманских стран стали звучать призывы к бойкоту французской продукции. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не только призвал граждан своей страны отказаться от покупки французских товаров на фоне обострения отношений двух стран, но и оскорбил президента Франции, заявив, что ему необходимо «лечить психику». Париж отозвал из Анкары своего посла для консультаций, в Европе резко осудили позицию Турции, некоторые страны призывают к введению санкций и окончательному отказу от перспектив вступления Турции в Евросоюз.