Թուրքիայում ծնված կոնցեպտուալ արվեստի ոլորտում նկարիչ Ահմեթ Օղութը Բաքվի Yarat Contemporary Art Space կենտրոնին մեղադրել է իր գործերը պրոպագանդայի նպատակով օգտագործելու համար։ Կենտրոնը նկարչի ցուցահանդեսի գովադզին կցել է #KarabakhIsAzerbaijan հեշթեգը։
Նշվում է, որ հաստատությունը մերժել է ցուցահանդեսի հայտարարության նկարը սոցցանցից հանելու նկարչի պահանջները, դրա համար նա ստիպված է եղել հրապարակավ պահանջել դադարեցնել իր ցուցահանդեսը։ Եվ չնայած կառույցը համաձայնել և կասեցրել է ցուցադրությունը, գրառումը սոցցանցից չի հեռացրել։
«Ես լավ հասկանում եմ, որ գեղարվեստական հաստատությունները շատ երկրներում բարդ քաղաքական պայմաններում են աշխատում, իսկ որոշները որպես ինքնապահպանության տարբերակ տրվում են պետական ճնշումներին։ Այդքանով հանդերձ, անկախ երկրից, հաստատությունները չպետք է հավանություն տան պետական միջամտություններին և հրաժարվեն ստեղծագործների, մշակութային գործերի և ցուցահանդեսների անձեռնմխելիության հիմնական սկզբունքից»,- գրել է նա։
Նրա խոսքով՝ իրեն դուր չեն գալիս, երբ իր աշխատանքները հայտնվում են իր անկախ հայացքներին և ցուցահանդեսի բովանդակությանը հակասող կոնտեքստում։ Նկարչի ցուցահանդեսն ուներ No Poem Loves Its Poet խորագիրը («Ոչ մի պոեմ չի սիրում իր պոետին»)։

Turkish-born conceptual artist Ahmet Öğüt has accused Yarat Contemporary Art Space in Baku, Azerbaijan of using his work as a propaganda tool, after the institution used the hashtag #KarabakhIsAzerbaijan to caption an Instagram photo to promote his exhibition, Hyperallergic reports.
Öğüt said the institution rejected his requests to take down the exhibition banner and remove the image from its social media. That is why the artist publicly demanded the immediate closure of his exhibition. Though Yarat acquiesced to the artist’s demands agreeing to end the exhibition, the institution did not to remove the controversial image from Instagram.
“I am very well aware that art institutions in many countries operate under difficult political circumstances, and some succumb to state pressures as a way of self-preservation,” he wrote in a public statement. “Still, regardless of the country, institutions must not endorse state interference and forfeit their primary mission of safeguarding artists’ integrity, artworks, and exhibitions.”
Öğüt claimed he did not feel comfortable with his work appearing in this context, saying that Yarat’s Instagram post and caption “have nothing to do with my independent vision or the content of my exhibition.”