Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիև ստում է, թե իր երկիրը չի թիրախավորել Արցախի խաղաղ բնակչությանը, թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է գերմանական Bild պարբերականի լրագրող Փաուլ Ռոնցհայմերը։
Լրագրողն արձագանքել է Ալիևի հայտարարությանը, թե իբր Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտի խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու մասին լրագրողների հրապարակումներն ապատեղեկատվություն են: Նա կիսվել է BBC-ի թղթակիցՕրլա Գուերինիգրառմամբ, որտեղ վերջինս մեջբերում է իր հետ հարցազրույցում Ալիևի այն խոսքերը, թե իրենց թղթակցի՝ սեփական աչքով տեսածը fake news է:
«Միայն BBC-ն չէ, որ գիտի՝ նախագահը ևս մեկ անգամ ստում է: Մենք այնտեղ ենք եղել երկու շաբաթ, տեսել ենք, թե ինչպես են գրեթե ամեն օր ու ամեն գիշեր թիրախավորվում քաղաքացիական բնակավայրերը: Իլհամ Ալիև, բազմաթիվ լրագրողներ կան, որոնք կհաստատեն` դուք ստում եք»,- գրել է Ռոնցհայմերը:
Արցախում մի քանի անգամ օտարերկրացի լրագրողները հայտնվել են կրակի տակ։ Նախ Մարտունիում վիրավորվել էին ֆրանսիական Le Monde-ի թղթակիցները, ապա Շուշիի սբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցեց եկեղեցու երկրորդ հրթիռակոծությունից հետ վնասվածքներ էին ստացել ներսում աշխատող մի քանի լրագրող։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев лжет, заявляя, что его страна не наносила удары по гражданской инфраструктуре и мирному населению Республики Арцах. Об этом заявил заместитель редактора немецкого издания Bild Пауль Ронцхаймер, освещающий ситуацию из Карабаха на месте.
«Не только BBC знает, что президент вновь лжет. Мы находились на месте в течение двух недель, видели, как почти каждый день и каждую ночь мишенями (азербайджанцев – ред.) становились гражданские объекты. Президент Азербайджана, есть много корреспондентов, которые могут доказать, что вы лжете», – написал Ронцхаймер в своем микроблоге в Twitter.
Ранее Алиев дал интервью ВВС и заявил, что сообщения журналистов о том, что ВС Азербайджана нанесят удары по мирному населению Степанакерта, являются дезинформацией. Корреспондент BBC Орла Герин сказала Алиеву, что журналисты ВВС были в Степанакерте, где стали свидетелями неизбирательного обстрела города. Алиев ответил, что сомневается в этих свидетельствах, а на возражение Герин, что корреспонденты ВВС были там, Алиев сказал: «Это может быть fake news».