Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ու նրա թուրք գործընկեր Հուլուսի Աքարը Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման համատեղ կենտրոն ստեղծելու հուշագիր են ստորագրել, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հայտարարել է, թե «դիտորդական համատեղ կենտրոնի ստեղծումը թույլ կտա հուսալիորեն վերահսկել կողմերի՝ կրակի դադարեցման գործողությունը և ամուր հիմք կլինի հակամարտության երկարատև կարգավորման համար»։
Համատեղ կենտրոնը գտնվելու է Ադրբեջանի տարածքում և զբաղվելու է կրակի դադարեցման պայմանավորվածության մասին տեղեկատվության ստուգմամաբ։ Այն, ըստ կողմերի, կդառնա համաձայնագրի խախտման հարցով ցանկացած հարցի, բողոքի կամ մտահոգության ուսումնասիրության կենտրոն։
Շոյգուն նշել է նաև, որ ՌԴ, Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարների ձեռք բերած պայամանավորվածությունը հնարավորություն կտա «դադարեցնել արյունահեղությունը և պայմանաններ ստեղծել խաղաղ բնակչության վերադարձ համար»։ Ըստ ՌԴ ՊՆ ղեկավարի՝ ռուս խաղաղապահները ճգնաժամային շրջանում կայունություն կհաստատեն։

Министры обороны России и Турции Сергей Шойгу и Хулуси Акар подписали 11 ноября меморандум о создании совместного центра по контролю за прекращением огня в Нагорном Карабахе. Об этом сообщили в российском военном ведомстве.
Шойгу отметил, что достигнутые лидерами России, Азербайджана и Армении договоренности и введение российских миротворцев позволили «остановить кровопролитие и создать условия для возвращения к мирной жизни», пишет РИА Новости.
«Присутствие российских миротворцев обеспечит стабильность в кризисном регионе, остановит потоки беженцев, будет способствовать их возвращению к местам проживания», – подчеркнул министр.
Он отметил, что «решение о создании совместного мониторингового центра позволит осуществлять надежный контроль за соблюдением сторонами режима прекращения боевых действий и сформирует твердую основу для урегулирования застарелого конфликта».
Совместный центр будет находиться на территории Азербайджана, вести сбор, обобщение и проверку информации о соблюдении режима прекращения огня. Центр станет органом для рассмотрения любых жалоб, вопросов или проблем, связанных с нарушениями договоренностей.