Մոսկվայում ակնկալում են, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հավասատիացումներն անհապաղ կիրականացվեն՝ կապված Հայաստանի օդային տարածքում ռուսական Մի-24 ուղղաթիռը խոցելու միջադեպը հետաքննելու և մեղավորներին պատժելու հետ։ Այս մասին, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը՝ անդրադառնալով ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպանի խոսքերին, թե պատերազմ է, ամեն ինչ կարող է պատահել։
«Ելնում ենք նրանից, որ ադրբեջանական կողմն այլևս թույլ չի տա այս ողբերգական միջադեպի հետ կապված որևէ երկիմաստ հայտարարություն»,- փոխանցել են Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչությունից։
Նախարարությունում ընդգծել են, որ եթե Ռուսաստանը հետևեր «պատերազմի ժամանակ, ինչպես պատերազմի ժամանակ» սկզբունքին, ապա Մի-24-ի հետ կապված միջադեպի պատասխանը ջախջախիչ կլիներ․ «Չէ որ Մոսկվայում արդեն ընդունել էին Բաքվի խոստովանական և ներողություն խնդրելու խոսքերը»։
Նոյեմբերի 9-ին ռուսական Մի-24 ուղղաթիռ էր խոցվել Հայաստանի Երասխ բնակավայրի տարածքում՝ Նախիջևանի հետ սահմանին՝ ադրբեջանական դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիրի հարվածից։
Ավելի ուշ Բաքուն ընդունել էր իր կողմից ուղղաթիռի խոցման փաստը և հայցել ռուսական կողմի ներողամտությունը՝ նշելով, որ «ուղղաթիռի խոցումը դժբախտ պատահար է, և ուղղված չի եղել Ռուսաստանի դեմ»։

13 Ноябрь 2020 - 09:09 AMT
МИД РФ: Если бы Россия исповедовала принцип «на войне как на войне», ответ на сбитый Ми-24 был бы сокрушительным
Если бы Россия исповедовала принцип «на войне как на войне», то ответ на инцидент со сбитым Азербайджаном в Армении российским вертолетом Ми-24 был бы сокрушительным. Об этом заявили в МИД РФ, комментируя слова посла Азербайджана в Москве Полада Бюльбюль оглы о том, что «на войне как на войне всякое может быть», пишет ТАСС.
Российский вертолет Ми-24 был сбит над Арменией вблизи границы с Азербайджаном 9 ноября. Два члена экипажа погибли, еще один получил ранения. В МИД Азербайджана признали, что вертолет был сбит вооруженными силами республики по ошибке и заявили, что Баку готов выплатить Москве компенсацию.
«В Москве же восприняли слова Баку о признании вины и извинениях», – указали в МИД РФ.
Как отметили в ведомстве, Москва ожидает скорейшей реализации заверений президента Азербайджана Ильхама Алиева о расследовании инцидента со сбитым в небе над Арменией Ми-24 и наказании виновных.
«Исходим из того, что азербайджанская сторона более не позволит себе никаких двусмысленных заявлений в связи с трагическим инцидентом», – заявили в МИД.