Նոյեմբերի 20-ի առավոտյան Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների համաձայն Ադրբեջանի բանակի ստորաբաժանումներն արդեն մտել են Աղդամի շրջան։
Սոցցանցերում հայտնված տեսանյութերի համաձայն` ադրբեջանցիներն Աղդամի որոշ հատվածներ սկսել էին մտնել դեռ երեկվանից` նոյեմբերի 19-ից։
Նոյեմբերի 10-ին պատերազմը դադարեցնելու մասին ստորագրված հայտարարության երկրորդ կետով սահմանվել էր, որ Աղդամի շրջանն ադրբեջանական կողմին է «վերադարձվում» մինչև 2020-ի նոյեմբերի 20-ը: Ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ Աղդամի հետ միասին Ադրբեջանին են անցնում նաև Մարտակերտի մի շարք գյուղեր` ըստ հին վարչատարածքային բաժանման։

20 Ноябрь 2020 - 07:14 AMT
Утром 20 ноября Минобороны Азербайджана сообщило, что согласно договоренности, достигнутой лидерами Армении, России и Азербайджана, подразделения азербайджанской армии уже вошли в Агдамский район Нагорного Карабаха.
Судя по появившимся в социальных сетях видео, азербайджанцы начали заходить в некоторые районы Агдама еще 19 ноября.
Ранее стало известно, что села Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсула, Нор Кармираван, Нор Хайкаджур, Овташен и Нор Джраберд Мартакертского района, согласно совместному заявлению лидеров Армении, России и Азербайджана, также переходят под контроль Азербайджана. Кроме того, Азербайджану переходят населенные пункты Ухтасар и Арменакаван Аскеранского района. Указанные населенные пункты, а также поселок Акна (Агдам), по данным азербайджанской стороны, расположены в Агдамском районе.